Finansal Özgürlüğe Ulaşmanızı Sağlayacak 12 Alışkanlık

Birçok insanın hedefi finansal özgürlüğe ulaşmaktır. Genelde bu özgürlük kendimiz ve ailemiz için istediğimiz yaşam tarzını karşılayacak yeterli birikime, yatırıma ve nakde sahip olmak anlamına gelir.

Birçok insanın hedefi finansal özgürlüğe ulaşmaktır. Genelde bu özgürlük kendimiz ve ailemiz için istediğimiz yaşam tarzını karşılayacak yeterli birikime, yatırıma ve nakde sahip olmak anlamına gelir. Bununla birlikte her yıl belirli bir miktar kazanmak, emekli olabilmek veya istediğimiz kariyeri sürdürmek bizi finansal özgür yapar.

Maalesef çoğumuz bunu başaramıyoruz. Artan borçlarımız, finansal acil durumlarımız, aşırı harcamalarımız ve hedeflerimize ulaşmamızı engelleyen diğer konularla yükümlü durumdayız. Ve pandemi gibi planlarımızı altüst eden ve kendimiz ve ailelerimiz için örmeye çalıştığımız güvenlik ağlarımızı delen beklenmedik olaylarla karşılaşıyoruz.

Bu herkesin başına gelebilir. Fakat bu 12 alışkanlık sizi doğru yola sokabilir.

1. Yaşam Hedefi Belirleyin

Sizin için finansal özgürlük nedir? Bunun için genel bir istek çok belirsiz bir hedeftir, bu yüzden spesifik olun. Banka hesabınızda ne kadar para olması gerektiğini, yaşam tarzınızın neleri içerdiğini ve bunu hangi yaşta başarmanız gerektiğini yazın. Hedefleriniz ne kadar spesifik olursa, onlara ulaşma olasılığı o kadar yüksek olur. Ardından, mevcut yaşınıza doğru geri sayın ve düzenli aralıklarla finansal kilometre noktaları oluşturun. Hepsini düzgün bir şekilde yazın ve hedef kağıdınızı finansal olarak en başa alın

2. Bütçe Yapın

Aylık hane bütçesi yapın ve buna bağlı kalın. Bu yol tüm faturaların ödenmesini ve tasarrufların yolunda gitmesini garanti etmenin en iyi yoludur. Aynı zamanda, hedeflerinizi güçlendiren ve savurganlıklarınıza karşı kararlılığı destekleyen düzenli bir harekettir.

3. Kredi Kartlarınızı Zamanında Ödeyin

Her ay tüm bakiyeyi ödemeyi düzenli hale getirin. Öğrenci kredileri ve benzer krediler tipik olarak çok daha düşük faiz oranlarına sahiptir; onlar için ödeme yapmak acil bir durum değildir. Zamanında ödeme yapmak, iyi bir kredi notu oluşturacaktır.

4. Otomatik Tasarruf Oluşturun

Önce kendinize ödeme yapın. İşvereninizin emeklilik planına kaydolun ve eşleşen tüm katkı paylarından tam olarak yararlanın. Ayrıca, beklenmedik masraflar için kullanılabilecek bir acil durum fonu için otomatik para çekme ve bir aracı kurum hesabına veya benzeri bir şeye otomatik katkı sağlamak akıllıca olacaktır. İdeal olarak, paranızın maaşınızı aldığınız gün çekilmesi gerekir. Böylece paraya elinizi sürmeden birikime gidecektir. Ancak, biriktirmek için önerilen miktarın oldukça tartışıldığını unutmayın. Bazı durumlarda böyle bir fonun fizibilitesi bir soru olabilir.

5. Yatırıma Şimdi Başlayın

Borsada oluşan kötü durumlar insanların bunu sorgulamasına neden olabilir, ancak paranızı büyütmenin yatırım yapmaktan daha iyi bir yolu olamaz. Bileşik faizin güzelliği, zamanla katlanarak paranızın artmasına yardımcı olacaktır, ancak anlamlı bir büyüme elde etmek için çok zamana ihtiyacınız var. Hisse senedi toplayıcı olmaya çalışmayın veya bir sonraki Warren Buffett olabileceğinizi düşünerek kendinizi kandırmayın. Sadece bir tane olabilir. Bunun yerine, nasıl yatırım yapacağınızı öğrenmenizi, yönetilebilir bir portföy oluşturmanızı ve ona haftalık veya aylık katkılarda bulunmanızı kolaylaştıran uygulamalar kullanabilirsiniz.

 6. Kredinizi İzleyin

Kredi puanınız, yeni bir araba satın alırken veya bir evi yeniden finanse ederken size teklif edilen faiz oranını belirler. Araba sigortası ve hayat sigortası primleri gibi görünüşte alakasız şeyleri de etkiler. Bu nedenle, iyi bir sicile sahip olmak için düzenli aralıklarla bir kredi raporu almak önemlidir.

7. Pazarlık Yapın

Birçok kişi mal ve hizmetler için pazarlık yapmaktan çekiniyor ve bunun onları ucuz göstermesinden endişe ediyor. Bu kültürel durumun size engel olmasına izin vermeyin. Ve üstesinden gelin. Özellikle küçük işletmeler, toplu olarak satın almanın veya tekrar eden işlerin iyi indirimlerin kapısını açabildiği müzakerelere açık olma eğilimindedir.

8. Sürekli Eğitim

Tüm ayarlamaların ve kesintilerin en üst düzeye çıkarıldığından emin olmak için her yıl vergi yasalarındaki geçerli tüm değişiklikleri gözden geçirin. Borsadaki finansal haberleri ve gelişmeleri takip edin ve yatırım portföyünüzü buna göre ayarlamaktan çekinmeyin. Bilgi aynı zamanda, hızlı para kazanmak için tecrübesiz yatırımcıları avlayanlara karşı en iyi savunmadır.

9. Doğru Bakım

Mülke iyi bakmak, arabalardan çim biçme makinelerine, ayakkabı ve kıyafetlere kadar her şeyin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Bakım maliyeti, değiştirme maliyetinin bir kısmını oluşturduğundan, kaçırılmaması gereken bir yatırımdır.

İpucu: İstediğiniz şeyler ile ihtiyacınız olan şeyler arasındaki farkı öğrenmeyi öğrenin.

10. Ortalamanın Altında Yaşayın

Daha azıyla hayatı dolu dolu yaşama zihniyetine sahip olarak tutumlu bir yaşam tarzına sahip olmak o kadar da zor değil. Nitekim birçok varlıklı birey, refaha ulaşmadan önce imkanlarının altında yaşama alışkanlığı geliştirdi. Bu, minimalist bir yaşam tarzı benimsemek değil, ihtiyaç duyduğunuz şeyler ile istediğiniz şeyler arasında ayrım yaparak küçük ayarlamalar yapmaktır. Bunu uygulamaya koymak finansal açıdan yararlı bir alışkanlıktır.

11. Finansal Danışmanınız Olsun

İster likit yatırımlar ister nakde dönüştürmek için hazır olmayan maddi varlıklar olsun, makul miktarda servet biriktirdiğiniz bir noktaya geldiğinizde, sizi eğitecek ve kararlar almanıza yardımcı olacak bir finans danışmanı edinin.

Para yönetimi için size finansal arkadaş olacak bir uygulama ile tanış: https://moneye.co/

12. Sağlığınıza Dikkat Edin

Doğru bakım ilkesi vücut için de geçerlidir. Doktorlara ve diş hekimlerine düzenli ziyaretlerle sağlıklı bir yatırım yapın ve karşılaştığınız herhangi bir sorunla ilgili sağlık tavsiyelerine uyun. Daha fazla egzersiz ve daha sağlıklı beslenme gibi yaşam tarzı değişiklikleri ile birçok soruna yardımcı olabilir. Unutmayın kötü sağlık, daha düşük aylık gelirle daha erken emekliliği zorlayabilir.

Kaynak: https://www.investopedia.com/articles/personal-finance/112015/these-10-habits-will-help-you-reach-financial-freedom.asp 

Yorumlar
Kalan Karakter 800