Evden Çalışma Bütçenizi Nasıl Etkiler?

Koronavirüs döneminde çoğu kişi evden çalışmaya başladı. Evden çalışmanın kişisel bütçenize nasıl etkisi olur? Evden çalışarak paradan tasarruf edebilir misiniz?

İşe Gidip Gelme Maliyetleri 

Evden çalışmak öncelikle işe gidip gelme maliyetini ortadan kaldırır. Araç yakıtı, toplu taşıma ücreti derken aylık önemli bir miktar paradan tasarruf edildi. Bunun yanı sıra bakım ücretleri, park ve geçiş ücretlerinden de tasarruf etmiş sayılırsınız. Siz de tercih ettiğiniz yönteme göre ulaşımdan ne kadar tasarruf ettiğinizi hesaplayın.

Kıyafet ve Makyaj 

Her gün işe veya başka sebeplerden dolayı dışarı çıkmadığınız için, evde var olan kıyafetleri giymiş veya alışveriş yapmamış oldunuz. Her gün evde olmak doğal olarak kıyafete verdiğiniz özeni ortadan kaldırır. Bu durumda makyaj ve kıyafet harcamalarınızı büyük ölçüde azalır. Azalan harcamanızdan kalan parayı tasarruf planınızda kullanmak üzere bir alana koymalısınız.

Kahve 

Arkadaşlarınız ile kahve buluşmaları, sabah işe giderken içtiğiniz sabah kahveleri derken evden çalışma yöntemi ve koronavirüs döneminin evde kalma zorunluluğu ile kahve masrafınız ortadan tamamen kalmış oldu. Evinizde kendi yaptığınız kahveler oldukça hesaplı hale geldi.

Spor Salonu 

Evde kaldığımız bu koronavirüs sürecinde spor salonları da kapandığından bu masraftan da kurtulmuş oldunuz. Bu süreçte belki de sporunuza evden devam ettiniz. Hatta koronavirüs sonrasında spor salonuna gitme ihtiyacınızı veya spor salonu maliyetini tekrar gözden geçirmeniz gerekebilir.

Evden çalışmak bu dönemde daha birçok konuda tasarruf ederek size para kazandırabilir. Market alışverişi, online alışveriş, teknoloji ve ofis malzemeleri… gibi daha birçok alandaki harcamalarınızı kısarak tasarruf edip para biriktirebilirsiniz.

Etiketler bütçe pandemi
Yorumlar
Kalan Karakter 800