Elektrik Faturasını Azaltmanın Püf Noktaları Neler?

Evde geçen sürenin artmasıyla birlikte evlerdeki elektrik tüketimi de arttı. Peki elektrik faturaları nasıl azaltılabilir? İşte encazip.com kurucusu Çağada Kırım’ın püf noktaları:

Evde geçen sürenin artmasıyla birlikte evlerdeki elektrik tüketimi de arttı. Peki elektrik faturaları nasıl azaltılabilir? İşte encazip.com kurucusu Çağada Kırım’ın püf noktaları:

 1. Tasarruflu enerji tüketimi için yaşam biçiminizi değiştirin. Gereksiz yere yanan lambaları söndürün. Odadan çıkarken elektriği mutlaka kapatın. 
 2. Bulaşık makinesinde birkaç bulaşık birikti diye hemen çalıştırmak yerine tam olarak dolunca çalıştırın. 
 3. Çamaşır makinesini yüksek sıcaklıkta çalıştırmak fazladan elektrik harcanmasına neden olur.  Mümkünse genellikle 30 derecede ve tam kapasite çalıştırın. 
 4. Yemeğinizi soğumadan buzdolabına koymayın. Buzdolabının kapısını açık bırakmayın.
 5. Buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi beyaz eşyaları mutlaka A enerji sınıfına dahil ürünlerden seçin.
 6. Kullanmadığınızda fişleri prizlerden çekin. Evden uzun süreliğine çıkarken, elektrikli ev aletlerini enerji bağlantı noktasından kapatın.
 7. Bilgisayar ve televizyon benzeri cihazları açık bırakmayın çünkü bekleme modunda dahi enerji tüketmeye devam eder.
 8. Klimayı belirli bir ısıya sabitleyerek kullanmak, sürekli ısı değiştirerek kullanmaktan daha tasarrufludur. Bu nedenle sabit bir ısı seçin ve o ısıda kullanın. 
 9. Bahar aylarıyla birlikte güneş kendisini hissettiriyor. Bu durumun keyfini yaşayın ve perdelerinizi açarak güneşin hem evinizi ısıtmasına hem de aydınlatmasına izin verin.  
 10. Kahve ya da çay yapacağınızda su ısıtıcınızda ihtiyacınız kadar su kaynatın, gereksiz yere fazla su bulundurmayın.
 11. Evde en çok elektrik tüketen eşyalar arasında çamaşır kurutma makinesi yer alıyor. Yazın kurutma makinesi kullanmayın. 
 12. Her zaman tasarruflu ampuller tercih edin.
Pandemi Döneminde En Çok Neye Para Harcadınız? Pandemi döneminde kadınlar mı yoksa erkekler mi daha internet alışverişi yaptı? Kim, neye para harcadı?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store