Ekonomik Açıdan Huzura Kavuşmak İçin Bunları Yapın

Marifet kaç para kazandığımızda değil, olanı ne kadar doğru yönetebildiğimizde. Bugün bu yolda YAPILMASI GEREKENLERİ sıraladım. Derin nefes alın, başlıyoruz…

TEMEL TAŞ: Ne olursa olsun, gelirinizden az harcayın.

KREDİ NOTU: Araba ve ev kiralarken dahi karşınıza çıkacak. Ona gözünüz gibi bakın. Eşinizinkini sorun.

DOĞRU BORÇLANMA: Gece uykunuzu kaçırmayan borç doğrudur. Ev borcunuz varsa gelirin yüzde 40’ını geçmesin. Aynı anda ev ve araba borcuna girmeyin.

KREDİ: Kredi ile para çekip vadeli mevduata yatırmayın. Banka kredisiyle birikim olmaz.

ACİL DURUM FONU: Bankada, en az üç aylık giderleriniz kadar nakit paranız hazır olsun. Herhangi bir şey olursa başınızı dik tutar.

YASTIK ALTI: Bankacılık sistemimiz güçlü ve güvenli. Paranızı, altınınızı aman evin bir köşesinde bırakmayın. Asıl tehlike, çalınma, unutma ve afetler.

ÖDEMELER

Tarİhler: Kredi kartı, kredi, borç, taksit ödeme tarihlerini bir yere kaydedin. Borç yönetiminde zamanlama çok kritik.

Asgarİ tutar: Her ay devreden borcunuz varsa, durumla yüzleşin. Kartopu gibi büyürse altında ezer geçer.

Ek kart: Kart çıkardığınız kişi disiplinli midir? Ya çok harcarsa? Bu harcamalardan siz sorumlusunuz. Bir daha düşünün.

Başkasına vermek: Kredi kartınızı sakın başkasına kullandırmayın. Kolayı değil, doğru olanı yapın.

Taksitli alışveriş: Ben genelde taksite karşıyım. Geçen aydan 3 taksit, bu ay da yapalım 5 taksit derken kafa karışır, hesap şaşar.

Kartlar arası: Bir karttan çekip diğerine para yatırmak sadece o günü kurtarır. Ya gelir artırın, ya yaşam stilinizi değiştirin.

Limitiniz kadar zengin değilsiniz, sağa sola, hava civa harcarken bütçeyi sermeyin.

BANKADAN ÇEKİNMEYİN

■ Bankalar: Zor durumda kaldığınızda, çalıştığınız bankaya gidip müşteri temsilcinizden çözüm önerisi isteyin. İşleri size hizmet!

■ Gizli borç: Eşler arasındaki büyük sorun… İyi günde, kötü günde beraber olacağınıza söz verdiniz. Anlatması zor olsa da birbirinize samimi olun, birlikte çözüm üretin.

■ Kefillik: Borçtan yüzde 100 sorumlu olmak demek. Emin misiniz? 3 kez düşünün.

■ Borç vermeyin: Verecekseniz de bu parayı borç olarak görmeyin. Geri almamayı göze alabildiğiniz bir miktar belirleyin ki, sonradan üzülmeyin. İlişkileriniz de zedelenmesin.

ASLA SÖYLEMEYİN

● ‘Çocuktur anlamaz’: Para eğitimi evde başlar. Çocuğunuzla aile bütçe toplantıları yapın. Ona karşı samimi olun, gerçekleri onu endişelendirmeden paylaşın.

● ‘Ben anlamam’: Kadınlar! ‘Ben paradan anlamam. O işler eşimde/babamda’ DEMEYİN. Araştırmalara göre kadınlar parayı erkeklerden daha iyi yönetiyor.

Özlem Denizmen'in Posta Gazetesi'nde yazınlanan yazısından.

Yorumlar
Kalan Karakter 800