Çin'in Evergrande'si Temerrüte mi Düşüyor?

Çok değil sadece iki yıl önce, emlak kralı Xu Jiayin, ülkenin gösterişli, yeni keşfedilen servetinin bir modeli olarak Çin'in zengin listelerinin başındaydı.

Çok değil sadece iki yıl önce, emlak kralı Xu Jiayin, ülkenin gösterişli, yeni keşfedilen servetinin bir modeli olarak Çin'in zengin listelerinin başındaydı.

1996 yılında kurduğu şirket olan Evergrande, Çin'in gelişimindeki en önemli etmenler arasındaydı. Her yıl milyonlarca daire inşa etti ve tasarruflarını sonsuz bir konut patlamasına yatırmaya istekli görünen orta sınıf Çinli ailelere sattı. 

Son derece başarılı bir futbol kulübüne sahipti, üst düzey siyasi toplantılara gösterişli tasarımcıların kemerlerini takarak katılıyor ve bir hevesle özel jetini Paris'e götürebiliyordu.

Şimdi, Xu'nun itibarı, gayrimenkul imparatorluğu ile 300 milyar dolardan fazla borç altında çöküyor. 

Büyümeyi finanse etmek için yıllarca borcunu artırdıktan sonra, büyüyen holdingin finansal açıdan riskli olan bu davranışı bu yılın başlarında yetkililerin görmezden gelemeyeceği kadar tehlikeli hale geldi. Öyle ki, Çin Merkez Bankası, şirketin borç bağımlılığının sona erdirilmesi kararını verdi. 

Ortaya çıkan likidite krizinin, ülkenin emlak piyasası için ciddi bir şok ve Çin Komünist Partisi'nin ekonomik büyümeye veya Çin’deki hane halklarının gündelik geçim kaynaklarına zarar vermeden finansal risklerle mücadele kampanyası için bir darbe olacak kadar Çin'in en büyük temerrütlerinden biriyle sona ermesi bekleniyor. 

Küresel borsalar pazartesi günü, yabancı alacaklıların ödemesiz kalmasıyla başlayan daha geniş bir yayılma paniği ile karşı karşıya geldi.

Analistler, bir temerrütün başka olumsuz yansımalarının ortaya çıkabilecek olması korkusunun Çindeki otoriteleri bir ikilemle karşı karşıya bıraktığını söylüyor. 

Alacaklıları desteklemek için müdahale edebilirler, ancak bu, durum kontrolden çıktığında hükümetin devreye gireceği varsayımlarından kaynaklanan kötü kurumsal davranışları destekler nitelikte olur. 

Ya da temerrüde düşmemeyi ve çalkantılı piyasaları ve daha kapsamlı finansal sıkıntıları riske atmamayı seçebilirler.

Hong Kong’da yaşayan bağımsız bir analist olan Travis Lundy, 

Asıl sorunun, “hükümetin Evergrande'ye ve sektöre bir ders vermek için ne kadar acı çektirmeye istekli olduğu” olduğunu söyledi. Ve sözlerine devam etti:  

“Bu, gayrimenkuldeki büyüme yavaşladığında karşılaşacağımız bir durumdu çünkü zaten kontrolden çıktığı gün gibi açıktı,” dedi. 

Yine de onlarca yıldır artan emlak fiyatlarına son vermek herkesçe desteklenen bir karar olmayacak. “Ev sahiplerinden yerel yönetimlere kadar herkesin patlamasını istemediği bir balonu nasıl patlatırsınız? Kimse gerçekten bu gevşemeyi görmek istemiyor. Bu olursa, bedeli çok daha büyük olacak" diyor Lundy.

Şimdiye kadar, Çin liderliği bir temerrüte izin vermeye meyilli göründü. S&P Global Ratings pazartesi günü, "Pekin, ancak birden fazla büyük geliştiricinin başarısız olmasına ve ekonomi için sistemik riskler oluşturmasına neden olan geniş kapsamlı bir bulaşıcılık varsa adım atmak zorunda kalacak" dedi.

Evergrande'nin Hong Kong'da işlem gören ana biriminin çarşamba günü 36 milyon dolarlık Yuan cinsinden olan tahvillere faiz ödemesi yapacağını açıklaması, küresel finansal sisteme yönelik yaklaşan şok etkilerine ilişkin korkuları hafifletti. Şirket, perşembe günü ve bu ayın sonlarında vadesi dolacak ve dolar cinsinden olan daha büyük tahvil ödemelerini karşılayıp karşılamayacağını söylemedi. 

Analistler, Pekin'in bu kadar büyük bir şirketin iflasına izin vermeyi düşünmesinin bile, on yıl önce düşünülemeyecek bir şey olduğunu, hükümetin önceliklerinde bir değişimi yansıttığını söyledi.

Başkan Xi Jinping, hava kirliliğini azaltma ve yoksulluğu ortadan kaldırmanın yanı sıra finansal risklerle mücadeleyi parti için üç “zor savaştan” biri haline getirdi. Geçen yıl, otoriteler emlak devlerini borçlarını büyük ölçüde azaltmaya zorlamak için “kırmızı çizgiler” belirledi ve Evergrande gibi çok güçlü şirketler için bir “değerlendirme” sinyali vermiş oldu.

 

Apple, Epic Games ile Yasal Davası Sürerken Fortnite'ı App Store'dan YasakladıEpic Games'in CEO'su Tim Sweeney'in belirttiği üzere Apple, oyunun yapımcısı Epic ile yasal davası sonuçlanana kadar Fortnite'ı App Store'dan yasakladı. Bu, popüler oyunun yeni kullanıcılarının oyunu iPhone'larına veya diğer Apple cihazlarına indiremeyecekleri anlamına geliyor.

 

Etiketler Evergrande
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store