Apple, Epic Games ile Yasal Davası Sürerken Fortnite'ı App Store'dan Yasakladı

Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney'in belirttiği üzere Apple, oyunun yapımcısı Epic ile yasal davası sonuçlanana kadar Fortnite'ı App Store'dan yasakladı. Bu, popüler oyunun yeni kullanıcılarının oyunu iPhone'larına veya diğer Apple cihazlarına indiremeyecekleri anlamına geliyor.

Epic Games'in CEO'su Tim Sweeney'in belirttiği üzere Apple, oyunun yapımcısı Epic ile yasal davası sonuçlanana kadar Fortnite'ı App Store'dan yasakladı. Bu, popüler oyunun yeni kullanıcılarının oyunu iPhone'larına veya diğer Apple cihazlarına indiremeyecekleri anlamına geliyor.

Sweeney, bir dizi tweet'te Apple'a seslendi ve temyiz sürecinin tamamlanmasının yaklaşık beş yıl sürebileceğini söyledi.

Oyunu Apple cihazlarına halihazırda indirmiş olan kişiler oyunu oynamaya devam edebilecek, ancak herhangi bir güncelleme yükleyemeyecekler.

Yasal Süreç

Fortnite, kendi uygulama içi ödeme sistemini başlatarak politikalarını ihlal ettiği için geçen yıl Apple'ın App Store'undan kaldırılmıştı.

Apple, tüm uygulama içi satın alımlarda %30 komisyon alıyordu, ancak Fortnite’ın getirmiş olduğu özellik bu kuralı atlatmaya çalıştı.

Bu hamle Apple'ı, “App Store'u monopol haline getirmeye çalışmak” ithamıyla suçlayan Epic Games tarafından açılan yasal savaşı tetikledi. 

Eylül ayında bir ABD mahkemesinden çıkan karara göre, Apple'ın uygulama geliştiricileri, kullanıcıların üçüncü taraf ödeme seçeneklerine yönlendirilmesini engelleyemezdi.

Ancak hâkim, Epic'in, Apple'ın yasadışı bir monopol işlettiğini kanıtlayamadığını da belirtti.

Hem Epic hem de Apple, kararın ilgili bölümlerine itiraz ediyorlar.

Bu arada Sweeney’in, Twitter'daki tweetleri de ima yüklü:

 "Apple bütün bir yılını dünyaya, mahkemeye ve basına 'eğer herkesle aynı kurallara göre oynamayı kabul ederlerse Epic'in App Store'a dönmesini memnuniyetle karşılayacaklarını' söyleyerek geçirdi.” 

"Epic bunu kabul etti ve şimdi Apple, bir milyar kullanıcıyı aşan tekel gücünü başka bir şekilde kötüye kullanmaktan caymak zorunda kaldı.”

Bay Sweeney’in paylaşımlarına karşılık olarak Apple, Epic'in "kodları Apple'dan gizleyerek kasıtlı bir sözleşme ihlali ve güven ihlali gerçekleştirdiğini" ve "bölge mahkemesinin kararı kesinleşene ve temyiz edilemez hale gelene kadar" hesabını eski durumuna getirmeyeceğini söyledi.

Bu arada, Apple'ın CEO'su Tim Cook, çalışanlarına gizli bilgileri sızdırmamaları konusunda uyardığı bir e-postanın sızdırılmasının ardından eleştirilerin hedefi oldu.

Mailde, çalışanlara şirketin gazetecilere bilgi sızdıranların kimliklerini saptamak için elinden gelen her şeyi yapacağı belirtiliyor.

Ayrıca Tim Cook sözlerine, "Gizli bilgileri sızdıran kişiler Apple'ın bir parçası değildir" diye ekledi.

Kaynak: https://www.bbc.com/news/technology-58669512

Facebook, WhatsApp ve Instagram’ın Çöküşü Mark Zuckerberg'in Kişisel Servetini Nasıl Etkiledi? Mark Zuckerberg, sosyal medya platformlarının erişim sorunu nedeniyle tek gecede dünyanın en zenginleri listesinde altıncı sıraya düştü. Kişisel serveti ise eridi.

 

 

Etiketler Apple Epic Games
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store