Bütçenizde mucize yaratmak ister misiniz?

Bütçenizde nasıl mucize yaratacağınızı merak mı ediyorsanız! Bütçenizi belirlemeden önce yapmanız gereken 5 ipucu...

Bütçenizde nasıl mucize yaratacağınızı merak ediyorsanız, herhangi bir bütçe belirlemeden önce yapılacak 5 şeyle ilgili ipuçlarını takip edin.

1. Bütçeye neden ihtiyacınız olduğunu belirleyin

Bütçe yapmak paranızı takip etmek için kullanışlı bir yöntemdir. Ancak hepimizin farklı nedenlerde ötürü bir bütçe planı vardır.

Kimimiz bütçe yapıyoruz çünkü paramızı nereye harcadığımıza dikkat etmek istiyoruz. Ve belirli alanlarda potansiyel olarak kesinti yapmak istiyoruz. Kimimiz ise genel olarak doğru yolda kalmak ve böylelikle ne kadar tasarruf ettiğini optimize etmek için bütçe yapar.

İlk bütçenizi oluşturmadan önce, neyi başarmak istiyorsanız onu düşünün. Bu, sonraki adımlarınızda size yardımcı olacak.

2. Kullanmayı planladığınız uygulamayı hazırlayın

Bir bütçe oluşturmaya karar verdiğinizde, kullanılacak en iyi aracı bulmanız gerekir.

Bunun bir yolu harcamalarınızı takip etmek için kullanabileceğiniz bir uygulama bulmaktır. Daha sonra işlemleri tablonuza kopyalayabilir ve kategorilere ayırarak izlemeye başlayabilirsiniz. Size bunun için tam bir kişisel finans asistanı olan Moneye uygulamasını öneriyoruz.

3. Harcama alışkanlıklarınızı inceleyin

Hedefleriniz ne olursa olsun, harcama ve tasarruf alışkanlıklarınız hakkında bir fikriniz olmadan hedeflerinizi belirleme ve bunlara ulaşma konusunda ilerleyemezsiniz.
Harcama alışkanlıklarınızı Moneye ile yönetebilir, paranızın nereye gittiğini net bir şekilde görmeye başlayabilirsiniz.

Bu, büyük bir fark yaratabilecek "küçük şeyleri" kavramaya başlayacağınız andır. Örneğin, ulaşıma düşündüğünüzden çok daha fazlasını harcadığınızı fark etmeye başlayabilirsiniz.

4. Bütçe hedefleri belirleyin

Artık neden bir bütçe yapmak istediğinizi anladığınıza göre, bazı bütçe hedefleri belirlemenin zamanı geldi. Sonuçta, akılda net bir görev olması her zaman iyidir.

5. Bütçenizi kontrol edin

Aslında bütçeye başlamadan önce atılması gereken son adım en kolay olanıdır. Tek yapmanız gereken, bütçenizi düzenli olarak kontrol etmek.

Ne sıklıkla kontrol edeceğiniz size bağlı. Unutmayın: Bütçenizin üstünde ne kadar çok durursanız, hedeflerinize başarıyla ulaşma şansınız o kadar artar. İyi şanslar!

Hangi borçlar yapılandırma kapsamında?Hangi borçlar yapılandırma kapsamında?TBMM Genel Kurulu’nda, kamu alacaklarının yapılandırılmasına ilişkin kanun teklifi kabul edildi. Düzenleme vergi dairelerine olan tüm borçları yeniden yapılandırma kapsamına alınıyor. Peki hangi borçlar yapılandırma kapsamındadır?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800