Bir Nefeste 2019'u Planlayın

Yılın ilk ayını geride bıraktık bile… Genellikle her sene ocak ayında hayallerimizi, hedeflerimizi, planlarımızı daha bir netleştirmiş oluyoruz. Şimdi sıra geldi senenin diğer kısmında bu netleştirdiğimiz hedeflerimize ulaşmaya. Bunun için ay ay bir planlamaya ne dersiniz?

1 11 Şubat: İlerlemenin İlk Adımı

Ne kadar paranız, ne kadar borcunuz olduğunu ve paranızın nereye gittiğini bilmediğiniz sürece elle tutulur bir ilerleme elde etmeniz mümkün değil.
Bu nedenle önce gelirinizi ve borçlarınızı bir kenara yazın. Sonrasında harcamalarınızı… Bütçenizi yapın.

2 11 Mart: Olmasaydı da Olurdu…
Mart: Olmasaydı da Olurdu…

Bütçenizi yazmak bazı farkında olmadığınız harcamalarınızı da görmenizi sağlamış olabilir. Hedefinize giden yolda olmasaydı da olurdu dediğiniz harcamalara, kullanmadığınız aboneliklerinize dur demenizin zamanı geldi.

3 11 Nisan: Eyvah! Dememek İçin

Mart ayındaki çalışmanız size ekstra bir miktar para kazandırmış olmalı. Kimin ne zaman başına ne geleceği bilinmez ama hazırlıklı olmak elimizde. Kıstığınız harcamalarınızdan kalan parayla acil durum fonunuzu oluşturun. En az 3 aylık temel giderleriniz kadar bir paranın hazır olması sizi daha güvende hissettirecektir.

4 11 Mayıs: Beklenmedik Durumlara Engel Olun

Yarın bir araba ya da bir ev almaya karar verebilirsiniz. Ya da acil bir ihtiyacınız için nakde ihtiyacınız olabilir. Bunun için bankaya başvurmadan önce kredi notunuzu bilmeniz beklenmedik bir durumla karşılaşmanızın önünü alacaktır. Ayrıca bazı bankalarda kredi notuna göre kredi oranı sunulduğunu da unutmayın.

5 11 Haziran: Kendinize Meydan Okuyun
Haziran: Kendinize Meydan Okuyun

Bu ay bir gider kalemi seçin ve o alanda hiç harcamamak için kendinize meydan okuyun. Buradan elde ettiğiniz parayla da varsa borcunuzu kapatın, yoksa acil durum fonunuza aktarın. Gıda ve benzin gibi şeyleri almamanın mümkün olmadığını unutmayın ve gerçekçi bir hedef belirleyin.

6 11 Temmuz: Borç Planı

Artık az çok nerelerden, nasıl ve ne kadar para arttırabileceğinizi biliyorsunuz. Şimdi sıra geldi bu gerçeği de göz önüne alarak, net ve gerçekçi bir borç kapama planı oluşturmaya. İster en yüksek faiz oranlıdan başlayın, ister en küçük olanı kapatıp moral kazanın…
Borç yoksa, hedefiniz için ekstra birikim yapın.

7 11 Ağustos: Yeter ki İsteyin
Ağustos: Yeter ki İsteyin

Finansal huzurunuz için bir çok adım attınız. Sıra geldi büyük bir adım daha atmaya ve gelirinizi arttırmanın bir yolunu bulmaya. Bunun için zam isteyebilir, işyerinizde ek sorumluluklar üstlenerek maaş artışı talep edebilir ya da bilgi ve becerileriniz dahilinde ek işler yapabilirsiniz. Karar sizin…

8 11 Eylül: Geleceğinizi Planlayın

Belki emeklilik dönemlerinize daha çok uzun yıllar var ama yumurta kapıya dayanınca acil çözümler arayıp sıkıntıya girmek yerine, bugünden ufak ufak başlamanız sizin için daha avantajlı olacaktır.

9 11 Ekim: Yatırım Gurusu Olun

Gerek hedef için biriktirdiğiniz para gerek emekliliğinizi düşünerek yatığınız birikim… Bunların enflasyon karşısında değer kaybetmemesi için yatırım yapmanız şart. Öncelikle yatırım karakterinizi öğrenmekle başlayın, buna göre alabileceğiniz riski bilir ve buna uygun yatırım araçlarıyla tanışmaya başlayabilirsiniz.

10 11 Kasım: Borca Geçiş Yok
Kasım: Borca Geçiş Yok

Yıl bitiyor, indirimler, hediye seçenekleri, tatil planları… Bunların kafanızı karıştırmasına ve finansal düzeninizi bozmasına izin vermeyin. İster alışveriş ister hediye ister tatil olsun, hepsini planladığınız bütçeniz dahilinde yapın.

11 11 Aralık: Otomatiğe Geçiş

Finansal hayatın ilk kurallarından biri gelirinizden birikimi çıkarıp, kalanını harcamaya ayırmak olmalı. Siz finansal disiplininizi sağladığınıza göre artık bu sisteme geçebilirsiniz. Maaşınızı ya da gelirinizi elinize almadan otomatik olarak birikiminizin ayrı bir hesaba geçmesi için talimatınızı verin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800