Bayram Parası

Yarın Kurban Bayramı, herkese sağlık, sevgi ve para huzuru dilerim. Lütfen bayram telaşıyla krediye yüklenmeyin. Bayram harcamanız için mutlaka bütçe planı yapın.

Kredi Çekmeli Mi?

Etraf bayram kredisi doldu taştı. Bankaların işi bu. Nasıl beyaz eşya satan mağazalar buzdolabı satıyorsa, bankalar da para satıyor. 

Kredi Borcu Olanlar Ne Yapacak? 

Ev kredisi ödüyorsanız üstüne bir de bayram kredisi çekmeyin, sizi zora sokar. 
Taşıt kredisi ödüyorsanız, bu krediye de gerçekten ihtiyacınız varsa çekebilirsiniz. 
Başka tüketici kredisi ödüyorsanız, yaşam standardınızı gözden geçirme vakti olabilir. 
Çekenler dikkat 
Bayram kredisi alırken iyice düşünün. Gerçekten ihtiyacınız var mı? 
‘Ben kredi çekeyim de kenarda dursun…’ demeyin. Bu para bedava değil, unutmayın. Eğer gerçekten ihtiyacınız yoksa almayın. 
Kredi çekecekseniz önceden hesaplayın, size ne kadar para lazım? Net olun, ihtiyacınızdan fazla kredi çekmeyin. 
Bankaları karşılaştırın. Krediyi hakikaten en uygun faiz oranıyla mı çekiyorsunuz? Masraf, komisyon ne kadar? 
Aylık kredi ödemeniz, aylık gelirin yaklaşık üçte birini geçmesin.

Limit Koyun

Önümüzdeki dört gün boyunca harcamalarınıza limit koyun. Örneğin, “Bu bayram 500 lira harcayacağım” deyin. Bu rakamı kendi bütçenize, bayram planınıza uygun hale getirin. ‘Nasıl olsa ödenir’ diyerek kredi kartlarına yüklenmeyin, yine ödeyecek olan sizsiniz. 
Diyelim ki bayram günü acil nakit ihtiyacınız oldu ve karttan nakit avans çekeceksiniz. Durun! Bu parayı kısa sürede geri ödemeyecekseniz çekmeyin. Nakit avans işlemlerinde çekim tarihinden ödeme yapılana kadar günlük nakit faizi işler. İyi düşünün.

Maskeli Ziyaretler

Aman sağlığımız şakaya gelmez. Hepimiz birbirimize sarılmayı özledik ancak sağlığımıza paha biçilemez, parasal değeri olmayan bize bahşedilmiş en değerli şey… Bayram geleneğimiz çok önemli, hem kendimizi hem de birbirimizi koruyarak ona sahip çıkalım. Lütfen dikkatli olalım, bu güzel bayramı yaşayalım.

Çocuklara Harçlık
Biz büyüklerimizden nasıl gördüysek bu bayram da çocuklarımıza harçlıklarını verelim, onları mutlu edelim.

Moneye Geldi
Duyduk duymadık demeyin… İki senedir üzerinde çalıştığım, 55 ilimizde, yedi ülkede 2000 kişi ile denemesini yaptığım uygulamam (ücretsiz) Moneye açıldı. uygulama mağazalarından cep telefonunuza indirebilirsiniz. Hepinizi bekliyorum.

Yorumlar
Kalan Karakter 800