Bahar temizliğinin yanında bütçe temizliğine var mısınız?

Baharın geri kalan günlerini bir ömür boyu finansal huzur sağlayacak basamaklar olarak değerlendirebilirsiniz. Önünüzdeki 21 günde bu 21 maddeyi uygulayın, yaz sezonuna yeni bi sayfayla başlayın.

1 21 ‘Şimdi olsa para verip almam’
‘Şimdi olsa para verip almam’

Bir eşya ile ilgili düşünceniz bu ise neden hâlâ evinizde? İşlevsizse atın, başkasına faydalıysa paylaşın, para ederse satın. Tüm bu kuru kalabalıktan kurtulun. Evi yorar. Bütçeyi sarsar.

2 21 Halıyı kaldırıp altını süpürün

Karı-koca konuşmaya cesaret edemediğiniz bütçe, borç, birikim, yatırım konularını çayı demleyip, randevulaşıp, tek tek konuşun. Az bir toz duman olabilir ama sonradan tertemiz bir zemine basarsınız.

3 21 ‘Yerine yenisini alırım’

Evleri tıkış tıkış yapıyor, sonra “Ev yetmiyor” diyor, daha büyük eve çıkmak için borçlanıyoruz. Ne gerek var?

4 21 Bir gün giyerim

“Bir gün kullanırım” dediğiniz ama 6 aydır dokunmadığınız hiçbir şeyi giymeyeceksiniz. O ‘bir gün’ gelmeyecek. Kabul edin. Verin. İnternette satın. Rahatlayın.

5 21 Marketi silip süpürme

* Liste olmadan alışverişe 
* Aç karnına markete 
* Süt almaya gitmişken üç torba ile kasaya gitmeyeceğime söz veriyorum.

6 21 Tasarruf pikniği

Örneğin; 2017’in ilk 4 ayında neye kaç para harcandığınızı evde herkes biliyor, değil mi? Bilinmeyen şeyler beraberce yönetilemez. Tasarruf ise ekip işidir. Pikniğe gidip güle oynaya konuşun.

7 21 Kart temizliği

Kaç tane kredi kartınız var? Neden? 1 tane yeter. Kullanmadıklarınızı kapatın. Cüzdanda taşıdığınız her ekstra kart, hem sizde harcama dürtüsünü tetikler hem de taksitler kafa karıştırır.

8 21 Otomatikleştirin

Hayatın karmaşası, yoğunluğu... Unutkanlıklara yol açıyor. Maaşınızın yattığı hesaba aylık faturalar ve kredi kartı için ay başlarına otomatik ödeme tanımlayın. Yakın zamanda faturalarınızı gününde ödememek, kredi notunuzu kötü etkileyecek.

9 21 Kortisol hormonuna dikkat

Stres artınca beyin bağırmaya başlıyor. “Yağ... Şeker...” ye veya “alışverişe git”. Ona deyin ki: “5 dakikaya sakinleşiyorum aslanım, vücuttaki/evdeki depodan kullan!”

10 21 Yüzleşin

Sürekli ayakkabı alma veya pahalı zevkler, AVM’lerde harcarken kendinden geçme gibi şeyler yapıp da “Ah, vah” dediğiniz şeyleri bir liste yapın. İnsan kendini bilir.

11 21 Ye ye nereye kadar?

Dışarıda yeme alışkanlığınız nasıl? Bunun için ayda kaç gün çalışmanız gerekiyor? Maaşınızı 20’ye (çalıştığınız iş günü) bölüp hesaplayın.

12 21 Alo taksi

Toplu taşıma, arkadaşlarla araba paylaşma, bahar havası da geldi biraz yürüyüş... Cebinizde kalan yol paralarını kavanozda biriktirin.

13 21 Arkadaşlara ayar

Bir gün bugünkü şartlarınız olmasa etrafınızda olmayacak arkadaşları eleyin. Onlar kimler biliyorsunuz. Bahar temizliği.

14 21 Kahkaha atın Herkül olun

Sevdiğiniz biri ile yarım saat sohbet terapidir. Hele bir de beraber kahkaha atarsanız. Sizi öyle tatmin eder, güç verir ki para konularında Herkül oluverirsiniz.

15 21 Ağustos böceği

New York Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre; 5 yıl hiç tatil yapmamış bir kişinin kalp krizi geçirme riski, en az bir hafta tatil yapana göre yüzde 30 daha fazla. Şimdiden bir yerlerden kesip biriktirin.

16 21 Sade hayat

Hayatta en büyük zenginlik en az şeye ihtiyaç ve istek duymaktır.

HAYATI SADELEŞTİRMENİN 10 YOLU!

17 21 Hedef belirleyin, biriktirin

Hâlâ geç değil, istediğiniz evi, arabayı almak için önce karar gerek. Bugün?

Hedef belirlemeden önce yapacağınız en akıllıca şey, durumunuzun farkında olmanız. Gelirinizi, varsa borcunuzu, harcamalarınızı göz önünde bulundurarak temel hedefinizi küçük ve başarılabilir parçalara bölün. Her şeyi bir kerede yapmaya çalışırsanız, içinden çıkamayabilirsiniz. Zamanı ve tutarı hesaba katarak gerçekçi ve ulaşılabilir hedeflere odaklanın.

18 21 Bulutlara bakın

Her gün, ara sıra öyle durup bulutlara bakın. Önemli olan her gün kendinize hiçbir şey yapmadan vakit ayırmanız. Hiçbir şey düşünmeden, her şeyde bir anlam aramadan... Doğru kararlar alabilmek için buna ihtiyacımız var.

19 21 Günlük harcamalarınızı not alın

Simite verdiğiniz 1 lirayı, çocuğunuza aldığınız dondurmayı... Her harcamayı not alın. Böylece ay sonunda “Aa nereye gitti bu paralar?” demezsiniz.

20 21 Arkadaşlarınızla paylaşın

Yapılan araştırmalar hedeflerinizi çevrenizdekilerle paylaştığınızda kararlılığınızın arttığını gösteriyor. Durmayın, önünüzde 21 günde anlatacak çok şeyiniz olacak.

21 21 21-21 Kuralı

Araştırmalar gösteriyor ki, bir insan bir şeyi 21 kere tekrarlarsa bu onun alışkanlığı oluyor. 21 gün boyunca bu maddeleri tekrarlayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800