Aile bütçesi hazırlarken neler yapılmalı?

Aile olunca masraflar çoğalıyor. Dolayısıyla da hesabımızı bilmemiz için bütçe yapmak bir ihtiyaç haline geliyor. Aile bütçesi hazırlamak için neleri göz önünde bulundurmalı, neler yapmalıyız?

Güncelleme:

PARAYI DOĞRU KULLANMANIN YOLU

Bütçe her zaman önemli. Özellikle aile olunca, gelir gideri doğru hesaplamak ve para biriktirebilmek için bütçe yapmak daha da önem kazanıyor. Sabit giderler, varsa borç ödemeleri, çocuğun eğitim masrafları, tatiller, özel günler derken, parayı doğru kullanabilmenin yolu bütçe yapmaktan geçiyor.

BÜTÇEYE SIĞARAK YAŞAMAK

Kimi zaman harcamaların farkına varmadan ay sonunu getiremeden parayı bitirdiğimiz oluyor. Hele ki sorumluluklarımız varsa, bu durum bizi zora sokabiliyor. Bunun olabildiğince önüne geçmek için ailece oturup bütçe yapmak ve  bütçeye sığarak yaşamaya çalışmak faydalı olur.

PARAYI KONUŞABİLMEK ÖNEMLİ

Aile bütçesini yapabilmenin temelinde elbette aile içinde parayı konuşabilmek geliyor. Para konusu birçok kişi için mahremdir, ailesiyle bile konuşmak istemez. Oysa, aile içinde para konularında şeffaf olmak, aile bütçesini doğru yapmayı sağlar.

ZORUNLU OLANLAR DIŞINDAKİLERE BAKIN

Herkesin kendine göre para harcama alışkanlıkları var. Fakat aynı çatıda altında yaşarken ortak bir bütçe oluşturup buna uyabilirseniz rahat edersiniz.

Alın bir aylık faturanızı, eşinizi de karşınıza alın başlayın gelir gider tablosu oluşturmaya. Ama bunu gergin bir ortamda yaparak daha da zorlaştırmayın. Birbirinize anlayış göstererek zorunlu olanlar dışında ne kadar harcadığınıza bakın.

Örneğin dışarıda çok fazla harcama mı yapmışsınız, karşılıklı konuşarak bunu daha uygun hale getirin. Ya da kıyafet alışverişinde aşırıya kaçtıysanız bir sonraki ay bunu yapmaktan çekinin.

İKİ KİŞİNİN BİRİKİMİ DE FAZLA OLUR

Farkında olmadan yaptığınız harcamalar, yazarak ve üstünde konuşarak daha fazla ortaya çıkar. Bunun için her ay eşinizle bir bütçe planı oluşturun ve gelecek için yatırım yapmaya başlayın. Hem iki kişi bir olunca daha fazla birikim yapar ve geleceğe daha güvenli yaklaşırsınız.

Başarılı bir yatırımcı olmak için neler yapılmalı? Başarılı bir yatırımcı olmak için neler yapılmalı? Başarılı bir yatırımcı olmak için neler yapılmalı? Başarılı yatırımcıların dikkat etmesi gerekenler neler?

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800