Dar gelirli aileler için tasarruf yöntemleri

Planlı ve tasarruflu yaşamak şart. Ev, çocuk, market masrafları derken, plansız yapılan harcamalar da bunlara eklenince bütçe zorlanıyor. Bunun için ay başından bütçe planlaması yapmak ve harcamalardan tasarruf etmeye çalışmak önemli. Peki orta gelirli bir aile nasıl tasarruf etmeli?

Aylık Bütçe Defteri
Aylık Bütçe Defteri

Gelir durumunuz ne olursa olsun size ilk önereceğimiz yöntem: Gelirinizi ve giderlerinizi bir kenara yazıp, aylık bütçe defteri  yapmanız olacaktır. Hangi harcamalarınızı azaltabilirsiniz, nelerden tasarruf edebilirsiniz iyice düşünün. Tüm gelirlerinizi ve giderlerinizi yazın. Yazmak harcamayı azaltan ve tasarruf oranını artıran bir alışkanlıktır. Bu nedenle sizden ilk istediğimiz şey harcamalarınızı yazma alışkanlığı kazanmanız. 

Harcamalarınızı yazmaya başladıktan sonra da nereye ne harcadığınızı inceleyin, aynı şekilde kredi kartı ekstrelerinizi de gözden geçirin ve tasarruf edebileceğiniz kalemleri listeleyin.

2 6 Market Masrafları

Orta gelirli ailelerin önemli masraf kalemlerinden birisi market alışverişleri. Haftalık yapılan market alışverişlerinde uygun fiyatlı ürünlere daha fazla ağırlık vermek, alışveriş öncesi ihtiyaçların bir listesini yapmak, fiyat karşılaştırmak, market alışverişine aç gitmemek ve listede bulunmayanları sepete atmamak tasarruf etmenize yardımcı olur. Haftalık bir market alışverişi bütçesi yapın ve belirlediğiniz miktarı aşmayın.

3 6 Faturalar Sizi Düşündürmesin

Kullanmadıklarınıza ücret ödemeyerek fatura detoksuna başlayabilirsiniz. Örneğin cep telefonunda size 4 gb internet yeterliyse, paketinizin 8 gb olmasına gerek yok. Sadece belgesel izliyorsanız TV paketinizden lig maçlarını çıkarabilirsiniz.

 

Faturalarla ilgili ilk yapmanız gereken hangisi gerçek ihtiyaç, hangisi anlık bir kararla alınmış fakat şu an işimize yaramayan  bir hizmet diye düşünmek.  Kullanmadıklarınızı faturalarda yük olmaktan çıkartınca biraz daha rahatlayacaksınız.

4 6 Büyük Harcamaları Önceden Ayarlayın

Bir anda yapacağınız büyük harcamalar bütçeyi zorlar. Borçlanmamak ve sıkıntıya girmemek için plan yaparak bu büyük harcamaya hazırlanmanız, zaman içinde tasarruf ettiklerinizi kenara koyarak bu harcamayı yapmanız daha iyi olur.  Bu, önünüzdeki bayramlar, tatiller,  çocuğunuzun eğitim masrafı ya da gerekli bir ev eşyası için olabilir. Bu tarz harcamalara önceden hazırlanmak önemlidir.

5 6 Evde Kullanmadıklarınızı Satın
Evde Kullanmadıklarınızı Satın

İkinci el satış uygulamaları artık oldukça popüler. Çocuğunuzun oyuncakları, ders kitapları, sizin giymediğiniz ama hala kullanılabilir olan kıyafetleriniz ya da evde duran ve kullanılmayan mobilyalar... Hemen hemen hepsinin alıcısı var. Bu eşyaları satınca; hem sadeleşip evde yer açarsınız hem de aile ekonomisine katkıda bulunmuş olursunuz. Aynı zamanda başka bir aile de hesaplı bir alışveriş yapmış olur. Yani her iki taraf için de kazançlı bir alışveriş gerçekleşir.

6 6 İndirimlerden Faydalanırken Dikkatli Olun

Kampanyalardan faydalanmak aile ekonomisine katkı sağlar. Bu nedenle ihtiyaçlarınızı satın alırken  kampanyaları takip etmenizde fayda var. Buraya kadar olan kısım tasarruflu bir hayat için olmazsa olmaz... Fakat eğer bir ürün sizin ihtiyacınız değilse ve fiyatı 1000 liradan 800 liraya düşmüşse, sırf indirim var diye bu ürünü satın almamalısınız. İstek harcamalarınızın ve kampanyaların sizin bütçe planlarınızı bozmasına izin vermeyin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800