5 Ünlü Kişisel Para Yönetimi Uzmanından Tavsiyeler

Bütçe yapmaya, birikiminizi artırmaya, borçlardan kurtulmaya, yatırıma başlamaya, kısacası para yönetiminizi ele almaya karar verdiyseniz, uzmanların tavsiyelerine göz atmadan geçmeyin.

Suze Orman

Kişisel Finans Danışmanı Suze Orman, insanların harcama alışkanlıklarını disipline etmeleri gerektiğine inanıyor. ‘Hedeflerini gerçekleştirmek için kenara koyacak paraları olmadığını söyleyen ailelerin harcama alışkanlıklarına bakıyorum, listelerinden çıkartabilecekleri o kadar çok ‘istek’ var ki’ diyor. Gereksiz harcamalardan kurtulmanın vakti gelmedi mi?

Dave Ramsey

Ünlü finans yazarı Dave Ramsey, yatırım yapmadan önce finansal düzlüğe çıkmakta fayda olduğunu söylüyor. ‘Mümkün olduğunca çok para biriktirin, borçlarınızdan kurtulun ve en az 6 aylık acil durum fonu oluşturun. Bunlardan sonra yatırım düşünmeye başlayabilirsiniz’ diyor.

Robert Kiyosaki

Bir kişisel finans klasiği olan ’Zengin Baba, Yoksul Baba’ kitabının yazarı Robert Kiyosaki,  kitabında para için çalışmaktansa, parayı kendiniz için nasıl çalıştıracağınızı anlamanız gerektiğini vurguluyor. ‘ Paranın ya efendisi olursun ya da para için köle olursun’ diyerek finansal hayatınız için sorumluluk almanız gerektiğini söylüyor.

Akılda tutulmaya değer bir diğer sözü ise: ‘ Orta sınıf ve yoksullar ilk önce lüks olanları almaya çalışır oysa zenginler en son lüks şeyleri alır.’

Tiffany Aliche

“Budgetnista” kitabının yazarı Tiffany Aliche, basitten başlama taraftarı. Bunun yolu ise  hemen bütçe yapmak. Her ay gelir ve giderleri tek tek yazmak. Bir de teknolojiyi kullanarak her şeyi otomatiğe almak. Faturalar, borçlar ve birikimler otomatik talimatla hesaptan ayrılsın diyor. Geriye kalan harcamalar incelenerek bir ay içinde nelerin nakit ödenebileceğine bakılmalı. 

Aliche’ e göre para sürekli mercek altında tutulması gereken bir şey. Her pazartesi banka hesabını ve harcamaları gözden geçirmek bütçenin şaşmaması için faydalı. Bu yolda ilerlerken tıpkı bir koç gibi yakın bir arkadaştan da yararlanabileceğinizi söylüyor. Yakın arkadaşınızla harcamalarınızı paylaşıp gerektiğinde ondan sizi durdurması ya da bütçenize sadık kalmanız adına motive etmesi için yardım alabilirsiniz.

Özlem Denizmen

Finansal Okuryazarlık Öncüsü  Özlem Denizmen’in en büyük öğütlerinden biri geliri artırıp birikim yapmak. Özlem Denizmen , ‘’Sahte hayat yaşamayın. Zengin gözükmeye çalışmak kimseyi zengin etmez. Bunun yerine gelirinizi artırmanın yollarına bakın. Çalışan ZAM, esnaf KÂR ister ama oturup ‘Patrona bunu nasıl söylesem’, ‘Müşteriye nasıl daha değer katsam’ diye plan yapmaz. İşinizi geliştirin, ek sorumluluk alın, değerinizi patrona ve müşteriye somut olarak ortaya koyun. Gelirinizden az harcayın. Böylece BİRİKİM için para kalır.’’ diyor.

Hayalinize Sahip Olmanızı Sağlayan Birikim YoluHedefinize ulaşmak için birikim yapmanız gerektiğinin farkındasınız ama belki de nasıl başlayacağınızı bilmiyorsunuz. Bu sorulara cevap vermek ilk adımınız olabilir...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store