Para Planınız İçin Başucu Rehberi!

Bu yıl paranızın kontrolünü ele almaya karar verdiniz; tebrikler! Bunun için önce temel finansal konulara nasıl yaklaşacağınıza birlikte bakalım...

Yatırım için ev alırken nelere dikkat etmeli, kredi kartıyla nasıl dost olunur, başarılı bir kariyer için neler yapmalı?

İşte size hedefleriniz için başucu rehberi...

Kariyer Planları

-Kariyeriniz için çok çalışın.

- Fark yaratın.

- En aranan elaman olun.

- İşinize sıkı tutunun.

Birikim Hedefleri

-Hayal kurun.

-Hayalleriniz doğrultusunda hedeflerinizi belirleyin. Evliyseniz eşinizle birlikte. Ev almak gibi.

-Her ay düzenli olarak biriktirin.

-Birikimlerinizi ayrı bir yerde tutun.

-Maaşlı çalışıyorsanız, maaşlar yatar yatmaz otomatik olarak bu birikim hesabınıza aktarılsın. Böylece bahane üretemezsiniz.

-Biriktirmeye yarın değil, heme bugün başlayın.

Ev Alma Adımları

* Yatırım için:
- Evin fiyatı senelik kiranın 17 katından fazla olmasın. Bu oran Türkiye ortalaması.

- Evin metrekare fiyatını civardaki evlerin metrekare fiyatlarıyla mutlaka karşılaştırın. Her bölgede geçerli, benzer yaşta evler için benzer bir metrekare fiyatı oluyor. Bunu emlakçılarla konuşup öğrenebilirsiniz.

* Oturmak için:
- Lokasyonun size uygun olması, yani işinize ve çocuklarınızın okuluna yakın olması önemli olacaktır.

- Evi, odalarını, ışığını, enerjisini sevmeniz de çok önemli.

- Konut kredisi alacaksanız, evin fiyatının yüzde 25’ini biriktirmiş olun.

- Kredinin vadesini, aylık ödemeler, ihtiyaçlarınızı karşılamanızı engellemeyecek şekilde belirleyin. Vadeyi uzatarak aylık ödemeleri düşürebilirsiniz.

İş Kurmanın Yolu

- Etrafınızdaki ihtiyacı belirleyin ve çözüm üretin.

- Fark yaratın.

- Eğer iş kurma tecrübeniz yoksa finans bilginiz zayıfsa, işi tamamen borçla kuracaksanız, iş kurmak yerine bir işe girmeyi tercih edebilirsiniz. Çok fazla yeni girişim, özellikle nakit akışlarını yönetemediği için ya da tecrübe yetersizliğinden batıyor.

- Araştırın, geliştirin ve fırsatları değerlendirin.

- Girişimcilik eğitimi alın.

- Kişisel bütçe ve şirket bütçesini mutlaka ayırın.

- Konunun uzmanlarına danışın (İşletme, finans, hukuksal açılardan).
- İlk adım çok önemli. Sermayeye ihtiyaç olacak ve bunun için projenin ayrıntılı planı olmalı.
- Riskler gözünüzü korkutmasın, mühim olan onları yönetebilmek.

- Kaybetmekten korkmayın ve pes etmeyin, hata yaptığınızda bunu bir ders alma fırsatı olarak görün.

Varlık Yönetimi

- Yılbaşı itibarıyla varlık ve borç dökümünü çıkarın. Varlıklarının emlak, TL, TL yatırım ürünleri, döviz, altın vs. arasında nasıl dağılacağına ve dengesine bakın.

- Bu dengeyi gözeterek, 2018’te yapacağınız birikimleri nasıl değerlendireceğinizi belirleyin. 2018’in sonunda varlık dökümünüz ne olacak görün.

Güvence Oluşumu

- Evinizin emekliliğiniz için gerekli parayı oluşturacağını sanmayın. Yaşamak için bir yere ihtiyacınız olacak ve bir de o zaman evinizin değeri sizin düşündüğünüz kadar olmayabilir.

- Mortgage ödemelerinizi 55 yaşına kadar bitirmeye çalışın. Mümkün görünmeyebilir ama deneyin. Eğer başka bir şey yapamıyorsanız bile kendinizi birikim için zorlayın.

- Hayat sigortası ve işsizlik sigortası yaptırın, içiniz rahat etsin.

- Tavuklarınızı daha yumurtayken saymayın. İleride nasıl olsa yatırımlarımız artacak, bu yüzden şu anda bu parayı harcamam problem olmaz diye düşünmeyin.

- Birikimi de diğer harcamalarınız gibi düşünün. Aylık olarak ne kadar biriktirmeniz gerektiğine karar verin ve bu tutarı en ufak bir para harcamadan önce kenara koyun.

Yatırım Yöntemleri

Altın
- Tüm birikimi altınla yapmayın. Yüzde 5-10 alıp sepetinize koyabilirsiniz.

- Altın yatırımı için altın hesabı açın, altınınızı hırsıza kaptırmayın: Bankada açacağınız hesabın hem al/sat komisyonları kuyumculardan daha düşük, hem çalınma riski yok, hem de gram gram alabilirsiniz.

Döviz
- Zaman dolara bakma değil, ‘sepet’e bakma zamanı. Döviz birçoğumuz için bir alışkanlık. Tıpkı altın gibi döviz kurları inip çıkabiliyor. 

- Dünyadaki ekonomik değişimlere tedbir olarak birikiminizin bir kısmı (yüzde 15-20) döviz cinsi olabilir.

- Dövizle borç alma. Aman gelirimiz hangi para cinsinden ise borcumuz da o olsun. O zaman işin olduğu sürece güvencedesin. Döviz kurlarına değil işinize bakarsınız.

Doğru Kredi Kartı Kullanımı

- Kredi kartıyla para harcamak bedava değil. Araştırmalar kredi kartıyla daha rahat para harcandığını gösteriyor. Buna dikkat edin.

- Mümkünse her ay, yapmanız gereken tüm ödemeleri yapın. Unutmayın, minimum tutarı ödeyerek kredi kartı borcunu bitiremezsiniz.

- Bir yıl içerisinde 3 kez kredi kartı borcunun asgari ödeme tutarından azını ödediyseniz, kart borcunuzun tamamını ödeyene kadar nakit çekemiyorsunuz. Kart borcunuzu kapatana kadar limit artıramıyorsunuz.

- Artık bankalar yalın kart diğer adıyla aidatsız kart vermek zorunda. Bankanızdan yalın kart isterseniz size hemen verebilirler. Yalın kartlarla diğer kartlar arasında farklar var. Ücretsiz kartlarda taksit, indirim, kampanya gibi hizmetler göremeyebilirsiniz. Seçim sizin...

Bütçe Yönetimi

- Aylık gelir ve giderlerinizi, her ay ne kadar birikim yapmayı planladığınızı yazın. Yazmak çok önemli. Araştırmalar yazdığınız zaman daha zor harcadığınızı ortaya koyuyor.

- Aylık sabit giderler ve zaman zaman yaptığınız harcamaları ayrı ayrı çıkarın. Harcamalarınızı istek ve ihtiyaç harcamaları olarak da ayırın.

- Gelirinizden fazla harcıyorsanız harcama limitini düzenleyin, bir yerlerden kısmalısınız. İstek harcamalarını düşürebilirsiniz.

- Planınıza her ay uyun! Bunu başardığınızda da kendinizi mutlaka ödüllendirin.

- Planınızın doğrultusunda tüm yıl ne kadar birikim yapacağınızı hesaplayın.

Doğru para yönetimi için kaçınmanız gereken 10 hata!Cebinizde huzura kavuşmak için bu hatalardan uzak durun.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store