Sizden Gelenler: Eyvah Eşim Bilmiyor

Bugünkü Posta Gazetesi köşemde kredi kartı borcu yüzünden kredi çeken Aylin Hanım'ın sorusunu yanıtladım.

SORU: Yeni evliyim ve çeyiz zamanından kalan borçlarım vardı, kapatmak için kredi çektim. Aylık 1.300 lira kredi ödüyorum. Ayrıca kredi kartı borcum var. Eşimin borçlarımdan haberi yok. Elimde biraz altın ve dolar var, bunları borçlarımı kapatmak için kullanmalı mıyım?

Aylin

CEVAP: Hayat bir mücadele. Bu mücadeleye ‘ortak’ olarak gitmek üzere adım atmışken, finansal konuları da samimiyetle konuşup anlaşabilmelisiniz. Borcun var ama bir türlü dile getiremiyorsun. Bu sır omuzlarda yük oluyor, gerginlik yaratıyor. Bu durumun bir gün mutlaka ortaya çıkacağını unutma. Eşinle samimiyetle paylaş. Bu akşam güzel bir tatlı yap, çayı koy, konuyu anlat.

DÜZENLİ Her ay bir saatinizi bütçe yapmak için ayırın.

HAYAL-HEDEF: Ortak hedefleri olan evlilikler daha başarılı oluyor. Hedefiniz borç kapatmak olabilir, kiradan kurtulmak olabilir, senede bir tatil yapabilmek olabilir her neyse oturun konuşun.

KÖK SEBEP: Borçlarının ana nedeni sadece çeyiz alışverişi miydi? Yoksa ‘olmasa da olur’ istekler mi? İstekler için borçlandıysan önce bu harcamaları durdur ve borç kapatmaya odaklan. Kredi kartı borcunun tamamını ödeyebiliyor musun? Ne kadar? Aman kredi notuna gözün gibi bak. Eşinle konuş ve sizin için hangi yöntem uygun birlikte karar verin.

Aklınıza TakılanlarGizli borç, çocuk ve para, kredi kartları… Bugünkü Posta Gazetesi köşemde sizden gelen soruları cevapladım. Hiçbir para konusu çözümsüz değildir.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store