Maaş geldiği gün bitiyor mu? İşte atmanız gereken 5 adım!

Her ay başı maaşımı alır almaz ödemeleri yapıp, elde avuçta kalan 3-5 kuruşla ay sonunu getirmeye çalışmaktan bıktım artık diyorsanız bu konuda bir adım atma zamanınız çoktan gelmiş demektir.

Ancak bu durumun içinde olunca tünelin ucundaki ışığı ve dolayısıyla çıkış yolunu görmek zor olabiliyor. İşte size tünelin ucunu görmenizi sağlayacak 5 adım:

Bütçesiz Olmaz
Bütçesiz Olmaz

Gelen gidiyor, bütçeye ne gerek var demeyin. Bütçe yaparsanız nereye ne gidiyor görebilirsiniz. Paranızın nereye gittiğini bilirseniz de harcama eğiliminizi anlamanız, harcamalarınızı düzenlemeniz, ihtiyaç dışı harcamalarınızı kısmanız daha kolay olacak. Yani aslında bütçe adı altında paranızı “akıllı” bir yönde kullanma rehberinizi hazırlayacak, bu rehber eşliğinde harcama ve tasarruf stratejinizi yapacaksınız.

Gelir Artırmak Şart

Mevcut geliriniz size yetmiyor ve bu durumdan memnun değilseniz çözümü net, gelirinizi arttırmak. Bunu hali hazırdaki iş yerinizde ek sorumluluklar alarak zam istemekle ya da ek iş bulmakla yapabilirsiniz. Nasıl bir ek iş bakmalıyım diyorsanız, çevrenizdeki ihtiyaçları dikkatle gözlemleyin, bunu kendi becerileriniz ile birleştirin ve işte size kazanç yolu.

Önceliğinizi Belirleyin

Birikimi önceliğiniz yapın ve buna yarın öbür gün değil, bugün hemen başlayın.  Birikimi hayatınızda önceliklendirmek ve bunu en kolay şekilde yapmak için çok basit iki adımı uygulamanız yeterli. Geliriniz elinize geçer geçmez, henüz elinizi sürmeden yüzde 10’unu birikim hesabınıza aktarın. Bütçenizde bir harcama kaleminizden ufak bir miktar olsa da birikime aktarma kararı alın. Bu kararları alırken, kendinize, birikim hesabınızdaki paranın her türlü kararı daha özgürce alma gücü vereceğini hatırlatın.

Borç Yaratmaktan Vazgeçin
Borç Yaratmaktan Vazgeçin

Parasızlıktan bıktım artık diyorsanız borç yapmayı bırakmak önceliğiniz olmalı. Bunun ilk adımı olarak kredi kartınızı borçlanma aracı olarak görmekten vazgeçmek, son ödeme tarihinde ödeyebileceğiniz miktarda harcamayı bilmek olmalı. Kredi kartım yanımdayken dayanamıyorum, harcayıveriyorum diyorsanız, bu alışkanlığınızı kırana kadar gerekmedikçe kartınızda yanınızda taşımayabilirsiniz.

Borçtan Kurtulun
Borçtan Kurtulun

Kazandığınız paranın önemli bir miktarı borç faizi ödemeye gidiyorsa buna bir dur demeniz şart. Aksi durumda zengin olmayı hayal bile edemezsiniz. O zaman hemen bir borç kapama planı yapmak gerek. Öncelikle tüm borçlarınızı alt alta yazın. En yüksek faizliden en düşüğe sıralayın. Her ay en yüksek faizi olan borcunuza biraz daha fazla ödeme yaparak onu kapayın. Sonra sırayla diğerlerini…

Borç kapatma planı! Özlem Denizmen yazdı

Yorumlar
Kalan Karakter 800