KYK Borcu İçin Düşünülen Formülün Detayları

Pek çok kişiyi yakından ilgilendiren KYK borcuyla ilgili yeni gelişmeler yaşanıyor. KYK borcu silinecek mi sorusuna cevap bekleyenler ve konu hakkında bilgi almak isteyenler için KYK ile ilgili adılacak adımlarda nelerden bahsedildiğini derledik.

KYK borcuyla ilgili sıcak gelişmeler yaşanıyor. Öğrencilerin üniversitedeyken devletten aldığı öğrenim kredisi borçlarıyla ilgili çalışmada hangi detaylardan bahsediliyor, gelin bakalım…

Öncelikle hatırlatalım, bunlar henüz kesinleşmedi.

KYK BORÇLARI NASIL DÜZENLENECEK?

Yeniden yapılandırmaya ilişkin yapılacak olan düzenlemeye göre KYK borcu bulunan ve  kanuni işlem başlatılan 280 bin civarındaki kişi hakkındaki icra takipleri kaldırılacak, borca uygulanan gecikme cezası ve faizleri silinecek. Bu borcun ise ana parası taksitlendirilecek. Eğer ödeyecek durumu yoksa o kişinin borcu için erteleme hakkı verilecek.

KREDİYE SON VERİLİYOR

Dikkat çeken diğer detaylardan biri ise eğitim öğretim yılından itibaren geri ödemeli kredi uygulamasına son verilecek. Ancak ihtiyacı olan öğrencilerin mağdur edilmemesi için geri ödemesiz verilen burs sayısı iki katına çıkarılacak.

FAİZDEN DOLAYI ALMIYORLAR

Öte yandan öğrenciler yüksek faizden dolayı öğrenim kredisi almaktan çekiniyorlar. Öğrenim kredisini mezun olduktan iki yıl sonra ödeme yükümlülüğü bulunuyor eğer ödenmezse faiz işleniyor. Öğrenciler bu sebepten ötürü kredi çekmeye sıcak bakmıyor.

BURS FİYATLARI GÜNCELLENDİ

Öğrencilerin alacağın aylık burs ve kredi tutarı 550 TL'ye yükseltiliyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800