Kredi kartı borcunuzu nasıl kapatırsınız?

Kredi kartı borcunuzu kapatmak istiyor ve nasıl yapacağınızı bilmiyor musunuz? Bunu yapmanın sihirli bir yolu yok ancak hayatınızdaki küçük değişimlerle borçlarınızı ödemede kendi sihrinizi oluşturabilirsiniz.

1. Bir Hedef Belirleyerek Başlayın
Borç öderken gerçekçi hedefler belirlemeniz önemlidir. Dengeleri kısa sürede elde tutmak kolay olsa da, bunları ödemek zaman ve öz disiplin gerektirir. Yolda kalmanıza ve hedeflerinize ulaşmak için motive olmanıza yardımcı olmak için ilerlemenizi düzenli olarak izleyin.

2. Kredi Kartlarınızı Dondurun
Banka ile değil, bildiğiniz buz dolabında dondurmaktan bahsediyoruz. Borçtan kurtulmak için bu kredi kartlarını cüzdanınızdan çıkarmanız gerekir. Borçlar tamamen ödeyinceye kadar onları bir kenara koyun veya bir su dolu kaba koyup dondurun. Satın alma işlemlerinizi kredi yerine nakit ile ödemek, ihtiyaçlarınızı isteklerden ayırmanıza, harcamalarınız konusunda bilinçli olmanıza ve para harcamadan önce iki kez düşünmenizi sağlayacaktır.

3. Borçlarınızı Önceliklendirin
Tüm borçlarınızın (faiz oranları ve masraflar) tam bir listesini yapın ve en tepeye en yüksek faizli borcunuzu yazın.

4. Masraflarınızı Azaltın
Borç geri ödemenizi hızlandırmanın ve borçtan hızlı bir şekilde çıkmanın bir yolu, aylık giderlerinizi gözden geçirerek ve maliyetlerinizi düşürmek için fırsatlar aramaktır.

5. Aylık Harcama Planı Oluşturun
Borçtan nasıl kurtulacağınızı öğrenmek için, paranız için aylık bir harcama planı oluşturmanız gerekecektir. Bütçe yaptığınızda, harcamalarınızı istek, ihtiyaç olarak kategorize edin. 

BES'te kaç kişi var, toplam birikim miktarı ne kadar oldu? BES'te 18 yaş altındakilerin sayısı ne kadar oldu? BES’te toplam birikim kaç liraya ulaştı? Türkiye Sigorta Birliği Başkanı (TSB) Atilla Benli, BES ile ilgili merak edilenleri cevapladı. Benli, yılın sonunda sistemin toplam fon büyüklüğünün 200 milyar TL’ye ulaşabileceğini öngördüklerini söyledi.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store