BES'te kaç kişi var, toplam birikim miktarı ne kadar oldu?

BES'te 18 yaş altındakilerin sayısı ne kadar oldu? BES’te toplam birikim kaç liraya ulaştı? Türkiye Sigorta Birliği Başkanı (TSB) Atilla Benli, BES ile ilgili merak edilenleri cevapladı. Benli, yılın sonunda sistemin toplam fon büyüklüğünün 200 milyar TL’ye ulaşabileceğini öngördüklerini söyledi.

1 6 BES’TE 14.3 MİLYON VATANDAŞ VAR
BES’TE 14.3 MİLYON VATANDAŞ VAR

Başkanı Benli, “Geçtiğimiz 5-10 yıllık dönemlere dönüp baktığımız analizlerimizde BES’in devlet katkısının da desteğiyle enflasyonun üzerinde getirirler getirdiğini gösteriyor. Vatandaşlarımız da tasarruflarında BES’i merkeze aldı” dedi.

Türkiye Sigorta Birliği Başkanı (TSB) Atilla Benli, 27 Ekim’de 19’uncu yaşını dolduracak BES’te otomatik katılımdakilerle birlikte 14,3 milyon vatandaşın bulunduğunu açıkladı.

Bireysel Emeklilik Sistemi'nin 358 milyar liraya ulaştığını ifade eden Benli, devletin katkısının, farkındalığı ve destek olma isteğinin de devam ettiğini dile getirdi.

Benli, sigorta sektöründe hayat ve emeklilik tarafında tasarrufları destekleyip ülkenin tasarruflarını artırarak aynı zamanda sermaye piyasalarına da uzun vadeli fonlar sağladıklarını aktararak, bu çerçevede BES’in 358 milyar liraya ulaşmasının çok önemli olduğunu vurguladı.

2 6 18 YAŞ ALTINDAKİ BES’LİNİN BİRİKİMİ
18 YAŞ ALTINDAKİ BES’LİNİN BİRİKİMİ

Atilla Benli, 18 yaş altındakilerin de BES’e dahil olduğunu anımsatarak, “18 yaş altının rüzgarı geliyor arka taraftan. Geçtiğimiz 5-10 yıllık dönemlere dönüp baktığımız analizlerimizde BES’in devlet katkısının da desteğiyle enflasyonun üzerinde getirirler getirdiğini gösteriyor. Bu çerçevede vatandaşlarımız da tasarruflarında BES’i merkeze aldı.” değerlendirmesinde bulundu.

Artık bir çocuk doğduğunda takı götürmek yerine ona hediye olarak BES katkısında bulunulabileceğini ifade eden Benli, “Dolayısıyla bu bireylerin, devletin ve kamunun sermaye piyasalarında ciddi bir tasarruf potansiyeli olarak önümüzde duruyor. Şu ana kadar çok önemli bir rakama ulaşmış durumdayız.” diye konuştu.

Benli, 18 yaş altındaki yaklaşık 500 bin katılımcının devlet katkısı dahil toplam fon büyüklüğünün 1 milyar 860 milyon liraya ulaştığını vurguladı.

3 6 2023’TE KATILIMCI SAYISI 17 MİLYONA ULAŞACAK
2023’TE KATILIMCI SAYISI 17 MİLYONA ULAŞACAK

BES katılımcı sayısının ve fon büyüklüğünün her geçen gün arttığına işaret eden Benli, “Son düzenlemelerle, 2023 hedeflerimiz olan BES ve OKS’deki toplam katılımcı sayısının 17 milyona ulaşması ve toplam fon büyüklüğünün ise 2023 yıl sonuna kadar 500 milyar TL’ye ulaşmasını daha erken yakalayabileceğimizi öngörüyoruz” dedi.

4 6 BİRİKİM HAYAT SİGORTASI İLE BES’İ BİRLEŞTİRMEK
BİRİKİM HAYAT SİGORTASI İLE BES’İ BİRLEŞTİRMEK

TSB Başkanı Atilla Benli, BES’te 10 yılını doldurup 56 yaşına gelenlerin maaş alabileceğini veya sistemden toplam birikimlerini alıp çıkabileceğini aktararak, “Bizim tecrübemiz, gördüğümüz şu anda sistemde kalmaya devam ediyorlar. Yani ödemeye devam ediyor. Hem devlet katkısından hem getirilerden yararlanmaya devam ediyor. Çünkü 56 yaş emekli olmak için bizim ülkemizde çok genç bir yaş, dolayısıyla vatandaşlarımız tasarruf etmeye yaşlılıkları için biriktirmeye devam ediyor” ifadelerini kullandı.

5 6 ‘ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA BES ÇOK FARKLI OLACAK’
‘ÖNÜMÜZDEKİ 10 YILDA BES ÇOK FARKLI OLACAK’

Sektör olarak kendilerine önemli görev düştüğüne dikkati çeken Benli, sözlerini şöyle sürdürdü:
“İrat sigortaları denilen birikimli hayat sigortalarıyla BES’i birleştirerek vatandaşımızın buradan maaş alabilmesini sağlamamız lazım. Nihai hedef bu.

İlk etapta 100 bin, 200 bin gibi bir hesaplama yapmıştık, emekli olacaklar, bu uygulamadan faydalanacaklar olarak. Şimdi şirketlerimiz bu vatandaşlarımıza yeni ürünlerle hem sistemde kalışını teşvik edecek hem de gelecekteki ihtiyaçlarına uygun ürünler sunacak. Bunu sağlık sigortalarıyla, eğitim sigortalarıyla da birleştirebilecek ürünler hazırlıyoruz.

Talebe göre önümüzdeki 10 yılda BES çok farklılaşacak. 2023 yılı çok önemli bir mihenk noktası. Bize de sektör olarak çok önemli bir iş düşüyor. Devletin bu kadar destek verdiği bir sistemde başarısız olmak gerçekten çok imkansız gibi bir şey. Vatandaşımıza da tasarruf tarafında BES’i mutlaka kullanmalarını tavsiye ediyorum.”

6 6 ‘HEDEFLERİMİZİ 2’YE KATLAYARAK BÜYÜYORUZ’
‘HEDEFLERİMİZİ 2’YE KATLAYARAK BÜYÜYORUZ’

TSB Başkanlığının yanı sıra Türkiye Sigorta Genel Müdürü olan Atilla Benli, öncü ve lider şirket olma vizyonlarını BES tarafında da sürdürdüklerini belirterek, yüzde 22’nin üzerinde pazar paylarının, 77 milyar liralık fon büyüklüklerinin bulunduğunu, buradaki liderliklerinin artarak devam edeceğini söyledi.

Türkiye Sigorta’nın hedeflerinin her sene 2’ye katlayarak büyüdüğünü ifade eden Benli, “Bundan sonra da en hızlı büyüyen, en fazla pazar payına sahip şirket olarak en fazla da katılımcıya sahip olacağız. Şu anda yaklaşık 4,7 milyon emeklilik tarafında da vatandaşımız var” diye konuştu.

Yorumlar
Kalan Karakter 800