İyi borç diye bir şey var!

Borcun kötü olduğunu düşünmek çok normal, ama iyi borç diye bir şey var!

Zamanla değer kazanacak bir şeye sahip olmak için edindiğimiz borç iyi borçtur. İyi borç gelir elde etmemize yardımcı olur ve net değerimizi arttırır.

Bu yüzden iyi borca ödenen faiz de katlanılması zevkli bir bedeldir. Bu arada iyi borçlar için ödenen faizin oranı, her zaman daha düşük olur.

İYİ BORÇLARA 3 ÖRNEK

Eğitim;
Eğitim uzun vade de başarı ile doğru orantılıdır. Genel olarak, bir bireyin eğitim düzeyi arttıkça, kişinin kazanma potansiyeli artar.

Girişimcilik:
Eskisi gibi avukat, doktor mühendis ol, diplomanı as, bir şirkete gir ve oradan emekli ol devri bitti. Herkes kendi işini kurup kazancını kat kat arttırma peşinde.
 
Emlak:
Bizim ülkemizde en yaygın yatırım şekli ya da zengin olma şekli mi desek? Hepimizin ev alma hayali vardır. Evin bitmez gözüken borcunu öderken bir yandan da aldığın evin değerinin artması harika bir şey.

KÖTÜ, ÇOK KÖTÜ BORÇ

Zamanla değeri artmayacak şeylere sahip olmak için yapılan borçlanma ise kötü borçlanmadır. Tüketici kredisi, taşıt kredisi, kredi kartı faizi gibi. Kötü borçların faizi astronomik oranlarda yüksektir.

"Eğer değeri artmazsa ya da gelir elde etmezseniz, satın almak için borca ​​girmemelisiniz". 

KÖTÜ BORÇLARA ÖRNEKLER

Taşıt Kredisi:

Arabalar pahalı. Özellikle yeni arabalar... İlk önce, ikinci el arabaları araştırın ve borç yapmadan almaya çalışın. Yapamam diyorsanız, bulabileceğiniz en ucuz pahalı aracı, satın alın ve ödeyebileceğiniz en kısa vade de borçlanın. Kötü borç olmasının sebebi ise borç bitene kadar zaten aracınız değer kaybedecek ve bir yandan da arabanın borcu dışında, araba için harcama yapmaya devam edecekseniz.

Kredi kartı:

Kötü borçların en kötü biçimlerinden biridir. Ücret ve faiz oranları genellikle tüketici kredilerindeki oranlardan belirgin derecede yüksektir.

Yapılandırma için alınan krediler; İyi borç ve kötü borç olarak nitelendiremeyiz.
Tüm borçları tek bir kredi de toplamak teoride iyi bir çözüm. Bir de düşük bir faiz oranı ile oluyorsa harika. Burada önemli olan borç bitene kadar yeni borç yapıp borç döngüsüne girmemek. Bu nedenle iyi ya da kötü borç olup olmadığı tamamen size bağlı.

Etiketler borç
Yorumlar
Kalan Karakter 800