Borcu olan ne yapmalı, nelere dikkat etmeli?

Borç aslında temelde iki çeşittir diyebiliriz: İyi ve Kötü Borç. Ev kredisini gibi bir amaç uğruna edinilen ve planlı alınmış borç iyi borçtur. Borçlu olanlar nasıl hareket etmeli? Biriken borç nasıl ödenebilir? Borç konusunda dikkat edilmesi gerekenler…

1 9 BORÇ AİLE İÇİNDE GİZLİ KALMAMALI
BORÇ AİLE İÇİNDE GİZLİ KALMAMALI

Borç aile içinde gizli kalmamalı, konuşulmalı. Çocuklar ebeveynlerinden, karı koca birbirinden saklamamalı borçlu olduklarını. Eşler borçlarının yönetimini beraberce çözmeye çalışmalıdır. Yoksa bir gün gelir evin içinde dolaşan bir fil gibi gelir insana.

2 9 MUTLAKA BİR BORÇ LİSTESİ YAPIN
MUTLAKA BİR BORÇ LİSTESİ YAPIN

Borçlarınızı azaltmak için liste yapın. Her borcunuzun miktarını, borcunuz için ödediğiniz faiz miktarını listeleyin. Listenin en üstüne, en yüksek miktarı değil, en yüksek faizli borçlarınızı koyun ve ona göre geri ödeyin Kontrol sizde olsun.

3 9 YAKINLARINIZDAN ALINAN BORÇLAR!
YAKINLARINIZDAN ALINAN BORÇLAR!

Arkadaş ya da aileden borçlanmaları unutmayın. Sizden faiz almasalar bile yakınlarınızdan borç olarak aldığınız para sizin sözünüzü temsil eder. Bu borçları banka borçlarından farklı görmeyin. Aslında zorda kalmadıkça da almamaya çalışın. Sohbetlerin ve yemek sofrasının tadının değişme ihtimali yüksektir.

4 9 EŞİNİZDEN, AİLENİZDEN GÜÇ ALIN
EŞİNİZDEN, AİLENİZDEN GÜÇ ALIN

Yüksek borç ile mücadele ettiğimiz zamanlarda, hayatın anlamını kaybetmeyin. Hepimiz şu ya da bu nedenle borçları nasıl idare edeceğini bilmediği bir noktaya varmış olabilir. Bu durumlarda eşinizden, ailenizden güç alın. Ne kendinizi ne başkalarını suçlayın ne de utanın. Sonrasına ve borçtan kurtulma planınıza odaklanın.

5 9 BAZI FEDAKARLIKLARI GÖZE ALIN
BAZI FEDAKARLIKLARI GÖZE ALIN

Borç yönetimi yaparken, bazı fedakarlıkları göze alın. Ev, araba, mücevher, sanat eserinizi satmak zorunda kalabilirsiniz. Derin bir nefes alın ve hatırlayın, bunu kendiniz ve ileriki hayatınızı rahatlatmak için yapıyorsunuz. Bırakın gitsinler. Bu eşyalardan ayrılmanın yaratacağı üzüntü, onların sizde yaratacağı parasal sıkıntıların yanında hiç kalacaktır.

6 9 EK GELİR BULMAK
EK GELİR BULMAK

Borç kapatmak için bazen yapılacak en iyi şey ekstra gelir yaratmak. Çok zor, imkansız demeden, azimle yaratıcı yarı zamanlı şeyler yapabilirsiniz. Çocuk bakmak, yemek yapmak, ders vermek, danışmanlık vermek gibi. Gerçekten isteyin ve çabalayın. Bu konuda ne kadar zaman harcadığınız, eforunuzun bir ölçüsü olabilir.

7 9 BORÇ ÖDEME KAYITLARI
BORÇ ÖDEME KAYITLARI

Borç konusundaki en önemli konulardan biri, borç ödeme kayıtlarımız. Hepimizin şimdiye kadar ki borç ödemelerimizin düzenliliği ile ilgili Kredi Kayıt Bürosu denen bir yerde kaydımız var. Her banka bu kayıtlara ulaşıp, sizinle ilgili kredi kararını ona göre veriyor. Yani, 10 sene önce yapmadığınız bir ödeme, bugün ev almak istediğinizde karşınıza çıkabilir.

8 9 BORÇTAN KURTULDUKTAN SONRA...
BORÇTAN KURTULDUKTAN SONRA...

Borçtan kurtulmak hayatınızdaki her şeyi değiştirmeniz demek anlamına gelmez. Seyahat edin ama daha kısıtlı bir bütçeyle, sinemaya gidin ama haftada değil ayda bir kere, dışarıda yemek yiyin ama evde yediğiniz aile yemeklerinin de tadını çıkarın. Hem unutmayın, borçtan kurtulduktan sonra planlı ve kontrollü bir şekilde harcamaya başlayabileceksiniz

9 9 EN GÜZELİ AMAÇLI BORÇLANMAK
EN GÜZELİ AMAÇLI BORÇLANMAK

İyi amaçlar için borçlanın ama mümkün oldukça amaçsız borçlanmamaya çalışın.  En güzeli amaçlı borçlardır. Eğitim harcamaları, emlak gibi borçlar amaçlı borçlardır. Bunlar size para kazandırır. 

Etiketler Borç Para
Yorumlar
Kalan Karakter 800