İyi Bir Finansal Plan Nasıl Oluşturulur?

İyi bir finansal plan; "Finansal kaynakların uygun yönetimi yoluyla bir bireyin yaşam hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını belirleme sürecidir."

İyi bir finansal plan; "Finansal kaynakların uygun yönetimi yoluyla bir bireyin yaşam hedeflerine ulaşıp ulaşamayacağını belirleme sürecidir."

Finansal planlama neden gerekli?

Ne yazık ki, insanlar ihtiyaç duyduklarından daha fazlasını harcama eğilimindedir. Kısa vadeli ödüllerin cazibesini görmezden gelmek, uzun vadeli bir finansal hedefe ulaşmanın gelecekteki memnuniyetinden çok daha zordur.

Bir finansal plan yapmak, uzun vadeli finansal hedefe ulaşma şansınızı önemli ölçüde arttırır. 

İyi bir finansal planınız olmazsa sorunlar ortaya çıkabilir ve ilişkileriniz zarar görebilir.

  • Hem basit hem de karmaşık hedeflerinizi yazın.
  • Ne harcadığınızı kabul edin.
  • Günlük harcamalarınızı maaşınızdan ayırın.
  • Dürüst olun. Bu sadece para. Sizi korkutmasına izin vermeyim.

Finansal hedefler belirleyin!

Önemli finansal gereksinimleri olan herhangi bir hedef finansal hedef olarak sınıflandırılır. Bir zaman çerçevesi belirlemek için finansal hedeflerinizi belirlerken önemlidir. Örneğin, altı ay sonra yeni bir araba almak istiyor musunuz? Ya da iki yıl mı? Birini belirlememek, motivasyon eksikliğine yol açabilir ve finansal hedefinize ulaşma olasılığınızı azaltabilir. Finansal hedefleriniz arasında acil durum fonu oluşturmak, borçları kapatmak, araba satın almak, ev satın almak, iş kurmak, kurs için ödeme yapmak olabilir.

Hedefiniz EV ise?

Örneğin, bir ev için para biriktirmek istiyorsanız, bunu nasıl yapabileceğinize dair iyi bir yöntem belirlemeniz gerekir.

Harcamalarınızı gözden geçirin.

Banka ve kredi kartı ekstrelerinize bakın ve nerede kesinti yapılabileceğine bakın. Ardından, temel ve gereksiz harcamalara ayrılmış, uygulanabilir bir bütçe hazırlayın.

Moneye ile tanışın

Ev almak iyi bir plan gerektirir. Eğer yeterli birikiminiz yoksa önce bütçe yapmaya başlayın ve her ay ‘olmasa da olur’ dediğiniz harcama alanlarından tasarruf ederek ev alma hedefiniz için peşinat biriktirin. (MONEYE ile bu planı yapabilirsiniz. Google Play ve App Store’dan indirebilirsiniz, ücretsizdir.)

Kendinize dürüst olun!

Bir bütçe belirleyin, birikim hedefi belirleyin ve bütçeyi sürekli olarak yönetin. Ne olursa olsun, finansal hedefleriniz için birikim yöntemini artık biliyorsunuz. Gereksiz bir satın alma işleminin kısa vadeli mutluluğuna kapılmayın…

Özlem Denizmen'den Dünya Kadınlar Günü'ne Özel Tavsiyeler-18 Mart Dünya Kadınlar Günü yaklaştı! Dönem birlik, kolektif akıl dönemi. Bizim için olay sadece 8 Mart değil, 365 gün bunu düşünmemiz, harekete geçmemiz gerekiyor. Önümüzdeki 8 gün boyunca bakalım neler neler konuşacağız?

 

Etiketler FinansalPlan
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store