Her Ay Düzenli Olarak Nasıl Birikim Yapılacağına Dair Fikirler

Bu fikirlerle her ay nasıl birikim yapabileceğiniz konusunda ilham alın.

Yaşam alanınızı küçültün

Birçok insan, yaşam alanlarını küçülterek her ay nasıl biriktireceğini öğreniyor. Daha küçük bir ev veya apartman dairesi seçmek, daha az hizmet maliyeti ile daha düşük aylık ödemeler sağlar. Daha küçük alan, daha az elektrik ve bakım anlamına gelir ve ayrıca daha hızlı ödenebilir.

Abonelikleri iptal edin

Kaç tane ücretli aboneliğiniz var? Bunlar önemsiz gibi görünen küçük harcamalar olarak görünebilir. Ancak bu, acil durum fonunuzu oluşturmanıza yardımcı olabilecek veya bir tatil için kullanılabilecek ekstralar anlamına gelir. Her ay nasıl birikim yapacağınızın anahtarı, tutar ne kadar küçük olursa olsun, mümkün olan her yerde bütçenizi azaltmak olmalı 

İndirimli marketlerde alışveriş yapın

Alışverişin nasıl yapılacağı konusunda bilginiz olması size her ay para kazandırabilir ve indirimli marketlerden alışveriş yapmak önemli birikim sağlayabilir. Tutumlu alışverişçi olarak birikimlerinizi daha da artırabilirsiniz. Bu sadece ve sadece indirimli marketler için biraz araştırma yapmanız anlamına geliyor.

Borcunuzu ödeyin

Borç, özellikle yüksek faizli kredi kartı borcu olmak üzere maliyetli bir tercihtir. Borcu ödemek, size bir şans kazandırabilir. Kredi kartı borcunu çözmenin en kolay yollarından biri 60/30/10 kuralını uygulamak.

60/30/10 Kuralının Sırrı60/30/10 kuralı, para ve bütçe söz konusu olduğunda gelirinizi yönetmenin kolay bir yoludur. Paranızın nereye gittiğine dair netlik kazandırır.

Her ay biriktirmek için yapılacak ücretsiz şeyler bulun

Eğlence gibi basit şeylerle bile her şey giderek daha pahalı hale geliyor gibi görünüyor. Sinemada film izlemek iki kişi için bile maliyetli olabilir. Eğlenceli ve bütçenize uygun şeyler bulmak size iyi gelebilir. Google'dan yapabileceğiniz ücretsiz şeyleri öğrenin.

Moneye uygulamasını kullanın

Bütçenizin nereye gittiğini hiç merak ettiniz mi? Harcamalarınızın nereye gittiğini bilmenize yardımcı olması için Moneye uygulamasına başlayın. Bu uygulama ile nerede ve neden harcadığınızı anlamanıza ve her işlemi belgeleyeceğiniz için fazla harcamayı kesmenize yardımcı olacak.

Toplu olarak satın alın

Birikim yapmanın bir başka basit yolu, belirli öğeleri toplu olarak satın almak. Tuvalet kâğıdı, kâğıt havlular, temizlik malzemeleri ve konserve yiyecekler gibi şeyler toplu olarak satın alınabilirsiniz. Tabii ki, çabuk bozulan ürünleri toplu olarak almaya çalışırsanız dikkatli olun. Bazı yiyecekleri daha uzun süre muhafaza etmek için dondurabilirsiniz.

Nakit ödeme yapın

Nakit ödeme yapmak aslında harcamalarınızı kısmanıza yardımcı olabilir. “Ödemenin acısı”, banka kartı veya kredi kartı kullanmaktan çok, nakit teslim ettiğinizde başlar. 

Elektrik faturanızı azaltın

Kullanmadığınız zamanlarda ışıkları ve aletleri kapatın. Daha fazla birikim yapmanın bir başka yolu da klima kullanmak yerine fanlara geçmektir. Bunlar, tasarruf etmenize yardımcı olabilecek basit şeylerdir.

Alışveriş yaparken fiyat karşılaştırması yapın

Akıllı telefonlar sayesinde, özellikle çevrimiçi alışveriş yapıyorsanız, alışveriş yaparken fiyatları karşılaştırmak hiç olmadığı kadar kolay. Satın al düğmesine basmak yerine, bütçenize en uygun olanı bulun. Bunu geleneksel alışverişler için özellikle daha büyük alışverişler için yaptığınızdan emin olun.

Çocuklara Parayı Öğretmek için 3 Kumbara KullanınÇocuğa kumbara alışkanlığı kazandırmak, para yönetimini erken yaşta öğrenmeleri için de önemlidir. Hatta çocuklar bir yerine üç kumbara alışkanlığı edinirse, daha iyi paralarını daha doğru bir şekilde yönetebilirler.

 

 

Etiketler Birikim
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store