Gençler Nasıl Para Biriktirebilir?

Hayatımızın en hızlı, en heyecanlı olduğu bu zamanlarda para biriktirmek için neler yapabiliriz, birlikte göz atalım.

En iyi üniversiteye gitmek, en iyi dil okulunda eğitim almak, seyahat ederken çok parayla gezmek, her gün dışarıda arkadaşlarla buluşmak, okul bitince hemen işe başlamak  ve daha sayamayacağımız birçok gerçekleştirmek istediğimiz hayale, hedefe sahibiz. Bir kısmımız sınavlara hazırlanıyor, bazılarımız okula devam ediyor veya  iş arıyor olabiliriz. 

Bugün biriktirmek için harçlığımızdan ayırdığımız bir lira, gelecekte hayallerimizi gerçekleştirmek için sahip olmamız gereken para miktarına ulaşmamızı sağlayabilir.

1. Bütçe Yapalım

Birikim yapabilmek için elimize geçen paranın ne kadar olduğunu, bu parayı nereye harcadığımızı bilmeden birikim yapmak hedeflerimize ulaşmamızı zorlaştırabilir.

2. Zaaf Harcamalarımızın Farkında mıyız?

Zaaf harcamaları; sahip olduğumuz üç ayrı ayakkabımız varken, vitrinde gördüğümüz dördüncü ayakkabıyı almak demek ya da evde yemek yapabilecekken, yurtta yemek varken her gün dışarıdan yemek demek. Gün, hafta, ay içerisinde bunlar gibi birçok harcamayı farkında olmadan yapıyoruz. Günlük olarak satın aldıklarımızı not ettiğimizde zaaflarımızın farkına varmaya başlarız. 

3. İkinci El Eşyalara Göz Atalım

İkinci el eşya fikri bazılarımıza sıcak gelmeyebilir. Ancak kullanmadığımız ders kitapları ya da gardırop bekçiliğini üstlenmiş kıyafetlerimiz bize akmasa da damlayacak kadar ek gelir sağlar. Aynı şekilde ihtiyacımız olan kitap, kıyafet, elektronik eşya vb. ürünleri satın alırken ikinci el ürünleri tercih ederek fazladan ödeyeceğimiz paraların kumbarada yerini almasını sağlayabiliriz.

4. Kredi Kartlarımızın Limitini Son Damlasına Kadar Kullanmayalım

Öğrencilik zamanımda sadece bir kere eksi hesaptan para kullanmıştım ve sonrasında eksi hesabı artıya dönüştürmek biraz zaman almıştı. Bilinçli şekilde attığımız adımlar, uzun soluklu stres yaşamamızın önüne geçer. İhtiyacımız olan şeyleri satın alalım, kartlarımızı sonsuz limitlere sahip ve geri ödemesiz sanmayalım. Kredi kartına fazla yüklendiğimizde, diğer harcamalarımız arasında denge kuralım.

5. Ek Gelir Sağlayalım

Para kazanma sorumluluğunu ve harcama bilincini, lise ikinci sınıfta başlayıp üniversite üçüncü sınıfa kadar bütün yazları (ve bazen okulla beraber) çeşitli mağazalarda satış danışmanlığı, kasiyerlik yaparak elde etmiştim. İnsanlarla iletişimde olmaktan çok büyük keyif aldığım için farklı arayışlara girmemiştim. Eğer sizler de farklı alanlardan ek gelir sağlamak isterseniz teknolojinin getirdiği yeniliklerden faydalanıp kendi tuttuğunuz notları satarak, çok iyi bildiğiniz konularda uygulamalar üzerinden ders vererek, anket doldurarak vb. daha birçok alternatif bularak ek gelir elde edebilirsiniz.

Gençliğimizin enerjisine inanıp  birikim yapalım, geleceğimize dokunalım!

Yorumlar
Kalan Karakter 800