Farkına bile varmadan biriktirmek mümkün!

Birikim, tasarruf… deyince bir çok kişinin gözü korkuyor. “Para mı var yapalım, ben biriktiremem, birikim yapmak için kendimi kısıtlamam gerek” gibi şartlanmış düşünceler ortaya çıkıveriyor.

Oysa bunların hepsi yalnızca sizin kafanızda, geliriniz, bir hedefiniz ve bu konuda gerçekten bir isteğiniz varsa birikim yapamam diye bir şey yok.
Sizinle hiç farkına bile varmadan yaptığım birikimi nasıl yaptığımın ipuçlarını paylaşacağım. Umarım işinize yarar.

2 6 YENİ BİR BANKA HESABI
YENİ BİR BANKA HESABI

Sürekli kullandığım, maaşımın yattığı, ödemeleri yaptığım, para alıp gönderdiğim banka hesabım dışında yeni bir banka hesabı açtım. 3’e 5’e bakmadan elime geçen parayı oraya koydum. O hesaba yönlendirdiğim rakamlar büyük tutarlar olmadığı için hiç gündem haline getirip, kafamı meşgul etmedi. Beynime küçük bir oyun oynadım diyelim :)

3 6 OTOMATİKLEŞTİRDİM

Maaşımı alır almaz sanki bir taksit ödemesi yaparmış gibi düşündüm ve maaşımın yüzde 10’unu kendime ödedim, yani birikim hesabıma yolladım. “Maaşım zaten zar zor yetiyor nasıl yapayım” demeyin. Baktınız yüzde 10 yapamıyorsunuz, yüzde 5 ile başlayın. Ne de olsa önemli olan başlamak değil mi :)

4 6 İNDİRİMLERİN CAZİBESİNİ KULLANDIM
İNDİRİMLERİN CAZİBESİNİ KULLANDIM

Almak istediklerim belli, kendime liste yaptım. Mağazaları gezerek ve internet üzerinden fiyatlarına baktım, not ettim. Daha sonra kendime her biri için indirimleri bekleme sözü verdim. Gerçek fiyatı ile indirimli fiyatı arasındaki farkı da birikim hesabıma attım. İndirimlerden kazandım diyebiliriz

5 6 ZAMLA GELEN BİRİKİM

Zam aldığım an bu parayla neler yaparım diye düşünmek yerine bunu hiç almamışım varsaydım. Gelen bu parayı birikim hesabıma yönlendirdim. Ne de olsa zam almadan önce de o parayla geçinebiliyordum, ya hiç almamış olsaydım :)

6 6 SADELEŞME

Çalışan bir insanım, sabah çıkıp akşam geliyorum. Evde ne var ne yok farkına bile varamadığım oluyor. Bir tatilimi evde geçirince baktım bir türlü evi toparlayamıyorum. İşte o an tamam! dedim. Evin her odasındaki (mutfak, banyo dahil) kullanmadığım, bir gün gelir kullanırım diye sakladığım eşyaları ortaya çıkardım. Bir kısmını ihtiyacı olanlarla paylaştım, bir kısmını internet üzerinden satışa koydum. Evim ve ruhum ferahlarken birikim hesabım çoğalıverdi

Yorumlar
Kalan Karakter 800