Araba Almak İstiyorum Mantıklı Mı?

Araba almak mantıklı mı sorusuna cevap vermeden önce ihtiyaçlarımızı ve maddi durumumuzu kontrol etmeliyiz. Gelin birlikte kredi çekerek ya da biriktirerek araba almanın mantıklı olduğu durumları inceleyelim.

Araba almadan önce bunun gerçekten bir ihtiyaç olup olmadığından emin olun. Eğer sadece hafta sonu kullanmak için araba almayı düşünüyorsanız, bunun maliyetlerinden haberdar olmanızda fayda var. Arabanızın olması demek kaskosu, sigortası ve diğer masraflarıyla bir gider kaleminizin oluşması demektir. Buna ek olarak arabayı kullandığınızda harcadığınız benzin parasını da bu gidere ekleyebilirsiniz. Eğer arabayı işe gitmek için ya da her gün kullanacaksanız ve buna ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız araba almak için dikkatli bir hesaplama yapmanız gerekiyor. 

Araba almanın yatırım için uygun olabileceği dönemler olduğu gibi, uygun olmadığı dönemler de oluyor. Döviz kuru araba fiyatlarını hem sıfır hem de ikinci el araçlarda etkiliyor. Yani araba almayı düşündüğünüz dönem bunun uygun bir yatırım aracı olup olmayacağını ayrıca incelemelisiniz.

Araba almak istiyorsanız izleyebileceğiniz iki yöntem var. İlk seçenek birikmiş para ile arabayı almak. Bunun için öncelikle kendinize bir hedef belirlemenizde fayda var. Sonrasında ise gelir giderinizi yazdığınız bir bütçe oluşturun… Her ay birikiminizi artıracak tasarruf önlemleri alın ve bir ay 500 lira kenara ayırabiliyorsanız diğer ay 510, 550 gibi rakamlara çıkmaya çalışın.  Belli bir kısmı biriktirdikten sonra taşıt kredisi çekebilirsiniz.

Taşıt Kredisi

Ben taşıt kredisi çekmeyi planlıyorum diyorsanız da bu bilgileri aklınızda tutun: Taşıt kredilerinde en fazla 48 ay taksit yapılabiliyor. Yine diğer kredilerde olduğu gibi Findeks Kredi Notu önemli bir etken. Sıfır araçlara kredi çıkması daha kolayken ikinci al araçlarda yaş gibi belli kısıtlamalar var. Arabanın değeri 100.000 liranın altındaysa %70’I için bankalar kredi verebiliyor. Eğer araba 100.000 liradan pahalıysa %50 kredi verilebiliyor.

Araba aldıktan sonra yapmanız gereken ise ödemelerinizi düzenli olarak yaparak gecikmeye düşmemek. Taşıt kredilerinde araba ipotek altına alınır bu nedenle arabadan olmamak için ödemeleri düzenli yapmakta fayda var.

Aklınıza takılan diğer finansal soruları uzmanlarımıza sorabilirsiniz. Araba hedefinize ne kadar kaldığını öğrenmek istiyorsanız buyrun teste. Testi çözün sonucu öğrenin.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store