Aile Yadigarı: Finansal Tavsiyeler

Ailemle finansal açıdan sorumlu olmakla ilgili yaptığım uzun konuşmalarımı hala hatırlıyorum. Gençliğimden itibaren ailem her zaman bana para yönetimi ilkeleri aşılamaya çalışıyordu. Tabii bu tavsiyelere uyup uymamam tamamen bana kalmıştı.

Ailemle finansal açıdan sorumlu olmakla ilgili yaptığım uzun konuşmalarımı hala hatırlıyorum. Gençliğimden itibaren ailem her zaman bana para yönetimi ilkeleri aşılamaya çalışıyordu. Tabii bu tavsiyelere uyup uymamam tamamen bana kalmıştı. Şimdi anlıyorum ki anne babamın tavsiyesine uymak beni birçok finansal güçlükten kurtarırdı. Ancak bazen hayatı ve parayı öğrenmek için bu konularla ilgili biraz sıkıntı yaşamam ve tecrübe etmem gerekiyordu. İşte daha önce uygulamış olmayı dilediğim tavsiyeler:

Doğru Bir Şekilde Kullanmayacaksan, Kredi Kartından Uzak Dur

Kredi kartları hem kullanım kolaylığı hem de kampanyaları sayesinde avantajlı bir araç olsa da kullanımda yapılan bazı yanlışlar insanları borca sürükleyebiliyor. Kredi kartı kullanırken dikkat etmeniz gereken en önemli şey bunun aslında sizin nakit paranızın yerine geçtiği. İnsanlar genellikle o esnada nakit para çıkartıp vermedikleri için kredi kartı ile daha kolay alışveriş yapabiliyorlar. Bu şekilde yapılan düşüncesiz alışverişler kredi kartı borcunuzu ödemesi zor bir aşamaya getirebiliyor. Bunun önüne geçmek için kredi kart limitinizi ödeyebileceğiniz miktara çekebilirsiniz. Aslında doğru bir şekilde kullanarak kredi kartını oldukça avantajlı bir araç haline getirmek mümkün. Sadece uygulayabilmek önemli.

Kiraya Çıkma, Satın Al

Çoğu gencin belirli bir yaşa geldiğinde yaptığı ilk şey aile evinden taşınıp, kiraya çıkmak. Bu bağımsızlığı temsil edebilir, ancak bu her zaman en iyi finansal karar değildir. Yıllarca kira ödemek yerine, o parayı yeni bir ev satın almak için biriktirebilirsiniz. Fazladan bir yıl boyunca evde yaşayarak ne kadar tasarruf edebileceğinizi düşünün. Ve bu para, yeni evinizde peşinat olarak kullanılabilir. Bir veya iki yıl yapacağınız fedakarlık, sizi ev sahibi olma yolunuzu açabilir.

Sevdiğin İşi Yap

Eğer gerçekten sevmediğiniz bir iş ile daha az kazandıran sevdiğiniz bir iş arasında kaldıysanız, sevdiğiniz işe gidin. Yaptığınız işi seviyorsanız, kariyerinize daha fazla zaman, enerji ve çaba harcama olasılığınız artar. Ayrıca terfi etmeye çalışmak için daha motive olursunuz. Cüzdanınıza olacak kısa vadeli darbe, uzun vadede size iyi gelecek psikolojiye değecektir. Dünyadaki en kötü his, her sabah sevmediğin işe gitmek için uyanmaktır. 

Kenara Köşeye Mutlaka Para At

Kabul edelim. Para biriktirmek heyecan verici değil. Tasarruf etmekten çok para harcamak çok daha heyecan verici. Bir süreliğine iyi bir his olsa da uzun vadeli bir finansal sorun da yaratabilir. Elinize para geçmeye başladığında hemen para biriktirmeye başlayın. Tasarruf etmeye ne kadar erken başlarsanız, o kadar az para biriktirmeniz gerekir ve para tasarrufu konusunda daha az stresli olursunuz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800