Acil Durum Fonu Nedir? Neden Önemli?

Acil durum fonu, beklenmedik olaylara karşı kenara ayrılan paradır. Bu para, beklenmedik olaylara karşı sizi koruma altına alır ve birkaç ay idare etmenize olanak tanır.

Acil durum fonu, beklenmedik olaylara karşı kenara ayrılan paradır. Bu para, beklenmedik olaylara karşı sizi koruma altına alır ve birkaç ay idare etmenize olanak tanır.

Bunu bir sigorta poliçesi olarak düşünün. Bir sigorta şirketine prim ödemek yerine, kendinize daha sonra kullanılabilecek bir para ayırıyorsunuz. Talihsiz bir olay meydana gelirse bu paraya hızlı ve kolay bir şekilde erişilebilirsiniz.

Tutar Belirleyin

Acil durum fonunuzda en az üç aylık maaş biriktirmelisiniz. Bu şekilde, eğer işinizi kaybederseniz, yeni bir iş bulana kadar birkaç ay idare edecek kadar paranız olur. Ancak, tercihlerinize ve gelir seviyenize bağlı olarak miktar değişebilir. Öncelikle yaşam giderlerinizin ne kadar olduğunu hesaplamalısınız. Kira, elektrik faturaları, market ve araç giderleri veya çocuğunuzun eğitim masrafları için her ay ne kadar harcadığınızı hesaplayın. En azından üç ay boyunca yaşam giderlerinizi karşılayacak kadar ve muhtemelen daha fazlasına sahip olmalısınız.

Hedeflerinize Bağlı Kalın

Çoğu hedefte, bir plan yapmak ve ona bağlı kalmak, başarılı olmanın en kesin yolu. Bir tasarruf hesabı gibi acil durum fonu için de banka kartınızla erişilemeyen bir hesap açın. Ödeme günlerinizle eşleşmesi için birincil banka hesabınızdan bu belirlenmiş hesaba yapılan transferleri otomatikleştirin, böylece hesabınızda olan parayı görmemiş olursunuz. Böylelikle onu harcama dürtüsü hissetmezsiniz.

Acil Durum Fonu Ne Zaman Kullanılır?

Bu parayı tatil, önemli borçları ödemek, yeni bir ev için peşinat ödemek veya ortaya çıkan diğer önemli masraflar için kullanmak cazip gelebilir. İlk başta giderlerin bir listesini oluşturmalısınız. Gerçek acil durumlar olduklarından emin olun. İşsizlik dönemlerinde maliyetlerinizi karşılama, tıbbi acil durumlar, doğal bir afet veya yangın sonucu evinizde meydana gelen onarımların ödenmesi, acil veteriner faturaları, öngörülemeyen araç onarımları ve hatta vergi gibi şeyler beklenmedik faturalara yardımcı olabilir. Bu fonun tüm amacı, ihtiyaç duyduğunuzda kullanabileceğiniz bir miktarın olmasıdır.

Acil durum fonlarını borçları ödemeye mi yoksa acil durum tasarruflarını biriktirmeye mi odaklanacağınız konusunda hangi yaklaşımın daha iyi olduğuyla alakalı çok fazla tartışma var. Her yaklaşımın artıları ve eksileri var. Borç geri ödemelerine öncelik vermek söz konusu olduğunda, yüksek faizli borçları ödemek her zaman ilk önceliğiniz olmalı. Ancak bu, her ay bir miktar para da ayırmamanız gerektiği anlamına gelmez. Dengeyi sağlamak en iyi yaklaşım olacaktır. Bu, iyi para alışkanlıkları oluşturmaya yardımcı olur ve acil bir durum ortaya çıkarsa borç para almak zorunda kalmanızı önler. Borçları ödediğiniz bir durumdaysanız, bunun yerine acil durum fonunuza ne kadar makul bir şekilde katkıda bulunabileceğinize bakın. Sadece 1 TL olsa bile, bu iyi bir finansal alışkanlığın başlangıcı olacak, borç yükünüz azaldıkça bu para artmaya devam edecek.

Sizi zor durumdan kurtarmak için gerçekten güvenebileceğiniz tek kişi kendinizsiniz. Sadece ailenize, arkadaşlarınıza, devlet güvenlik ağlarına, sigorta poliçelerine veya şansa güvenmeyin. Acil durumu fonunuzu oluşturun. 

Finansal sağlık için bir şeyler yapmak, fiziksel sağlığınıza bakmak kadar öncelikli olmalı.

Sicil Affı Borç Yapılandırması Nedir, Başvurusu Nasıl Yapılır?Torba kanun teklifinde bu konular doğrultusunda vatandaşlar “Sicil affı borç yapılandırma nedir? Sicil affı borç yapılandırma başvurusu nasıl yapılır? Vergi sicil affı çıktı mı?” diye sorular yönelterek konuların detaylarını öğrenmek için araştırmada bulunuyor.

 

 

Etiketler Acil Durum Fonu
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store