Emekliliğimizde bizi mutlu edecek para ne kadar?

Emekli olduğumuzda sanılanın aksine daha fazla paraya ihtiyacımız oluyor. Peki ne yapmalıyız?

Emeklilerin yeniden çalışmaya başlamasının ilk nedeni gelir yetersizliği. Yani, çalışılan döneme göre gelirinin önemli ölçüde düşmesi. "Emeklilik Gelirinin Yeterliliği" hakkında yapılan uluslararası bir araştırmanın sonuçları da gösteriyor ki, Türkiye karşılaştırma yapılan 50 ülke arasında 42. sırada.

Ülkemizde emeklilerin çoğu borç ödemek, çocuğun okulu, çocuğun düğünü, geçim sıkıntısı nedeni ile çalışmaya devam ediyor.Emekli olup içinde bulunduğu yaşamdan memnun olan çok az.

Nasıl kurduğunuz hayaller tuzla buz oluyor?

Belki emeklilik hakkında hayal kurmaya bile başlamamış olabilirsiniz...

Emekli olduğumuzda sanılanın aksine daha fazla paraya ihtiyacımız oluyor. Bugün ödemekle sorumlu olduğumuz giderler ne kadar çok olursa olsun, gelecekte başkasına muhtaç olmamak için, emekli iken daha az para düşünmek için yaşımız kaç olursa olsun emeklilik için ayrıca bir birikim yapmak şart. Bunun için ne yapıyorsunuz? SGK maaşı? Büyük bir avantaj, ama oturduğunuz ev size ait olsa bile,ne yazık ki SGK maaşı fatura giderlerini ancak karşılayacaktır. Rahat bir emeklilik dönemi için emekli olmadan önce aldığınız maaşın 3/4 geliriniz olmalı.

Bu birikimi yapmanın kolay yolu  Bireysel Emeklilik Sistemi. Henüz Bireysel emekliliğiniz yoksa otomatik BES de tercih edebilirsiniz.

1 Ocak 2017 itibarıyla bireysel emeklilikte Otomatik BES dönemi başladı. Artık 45 yaşını doldurmamış kamu ve özel sektör çalışanları, aşama aşama işverenleri tarafından, otomatik olarak sisteme dahil ediliyor. Şimdi 1 Nisan 2017 tarihinden itibaren 250-999 kişi çalışanı olan özel sektör ile kamu kurumlarında olan 2.5 milyon memur ile 1.5 milyon özel sektör çalışanı olmak üzere toplam 4 milyon kişi daha otomatik olarak sistemine girecek. Bu kişilerin arasında siz de olabilirsiniz.

İptal etmeden önce (eğer mevcutta Bireysel emeklilik sözleşmeniz yoksa) bir düşünün, araştırın. Eğer emeklilik için henüz birikim yapmıyorsanız bu sizin için bir fırsat olabilir. Unutmayın, küpü akarken doldurmak gerek.

Nasıl bir emeklilik planlıyorsunuz?Emeklilik dönemini rahat geçirmek için şimdiden bunları yapmaya başlamalısınız.

 

Etiketler Emeklilik BES
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Engin Şapulu
ÇOK ŞÜKÜR BİREYSEL EMEKLİLİK SİSTEMİNDE 6. YILA GİRDİM VE ÇOK DA MEMNUNUM. UFAK BİRİKİMLERLE HER AY YATIRMIŞ OLDUĞUNUZ KATKI PAYLARINI VE İSTEĞE BAĞLI OLARAK ARA KATKI PAYLARINIZI DOĞRU ZAMANDA DOĞRU YATIRIM FONLARINA YÖNLENDİRMENİZ HALİNDE UZUN VADEDE BÜYÜK BİRİKİMLERİN SAHİBİ OLABİLİRSİNİZ. BES SİSTEMİNE GİREN ÇOĞU KİŞİ BU SİSTEM HAKKINDA YETERLİ BİLGİ SAHİBİ DEĞİL YA DA BU KONU HAKKINDA YETERİNCE BİLGİLENDİRİLMİYORLAR. SİSTEME GİRMEDEN ÖNCE MÜŞTERİ ŞUNLARI SORMALI BES NEDİR ? KATKI PAYI VE ARA KATKI PAYI NEDİR ? YÖNETİM GİDERİ VE FON İŞLETİM GİDERİ KESİNTİSİ NE DEMEKTİR ? DEVLET KATKISI NEDİR , ORANI YÜZDE KAÇTIR VE YILLARA GÖRE DEVLET KATKISI HAK EDİŞ ORANLARI NELERDİR ? HER AY DÜZENLİ OLARAK YÜKSEK MİKTARDA KATKI PAYI YATIRMAK UZUN VADEDE İYİ BİR EMEKLİ MAAŞI ALABİLMEK İÇİN YETERLİ Mİ ? BES YATIRIM FONLARI HANGİLERİ VE BUNLARIN ÖZELLİKLERİ NELERDİR ? YATIRIM FONLARI NEYE GÖRE YÜKSELİRLER ? BU SİSTEMİ HEPİNİZE TAVSİYE EDERİM. TEŞEKKÜR EDERİM. SAYGILARIMLA.