40 yaş için BES yaptırmalı mı?

Emeklilik için birikim yapmak için geç kaldım diye düşünmek yerine harekete geçmenizde fayda var.

HSBC Grubu’nun 2016 yılında yayımladığı “Emekliliğin Geleceği: Planlamanın Gücü” raporuna göre; Çalışma çağındakiler rahat bir emeklilik yaşamı için önceki nesle göre birikim yapmaya daha erken başlasalar da, yeterince birikim yapmadıklarını düşünülüyor. Araştırmaya katılan bireylerin %38’si emeklilik için birikim yapmaya daha erken başlamış olmayı, %28’i gelirinden daha büyük miktarı birikime ayırmış olmayı dilediğini ifade ediyor. Yaklaşık %24’ü ise emeklilik için birikim yapmaya hala başlamadığını belirtiyor.

EMEKLİLİK İÇİN BİRİKİM : BES

40 yaş dönüm noktalarından biri, bu zamana kadar emekliliğiniz için bir şey yapmadıysanız geç kaldım diye üzülmek yerine harekete geçip birikim yapmaya başlayabilirsiniz. Bu birikim yollarından biri: Bireysel emeklilik sözleşmesi yapmak.

Emekli olduktan sonra yapacaklarınızla ilgili detaylı bir plan yaparsanız, birikiminizde ne kadar geride olduğunuzu farketmenize yardımcı olur. Emeklilik hayallerinize göre, Bireysel emeklilik sözleşmesin de 56 yaşında emeklilik hakkı kazanıldığı için, bu süre içinde 100-150 lira ile bir yere varamazsınız. Bu nedenle emeklilik için daha yüksek tutarda birikim tutarı ayırmanız gerekir. Devletin verdiği katkı payından da (gelirimiz elverdiğince) max. oran da faydalanmış olursunuz..

BES fonlarının son bir yıllık getirileri %12.11 ile aynı dönemdeki %10.90’lık enflasyonunun üzerinde bulunuyor. Emeklilik fonlarının uzun vadede enflasyona karşı reel getiri sağlamış olması çok önemli.

Kaybolan zamanı telafi etmek için kendi risk anlayışınıza uygun olmayan fonlara yatırım yaparak risk almayın. Alacağınız risk daima yaşınıza uygun olsun. Yirmili yaşlarda insanlar daha fazla zamana sahip oldukları için daha büyük kayıpları karşılayabilir. Ne yazık ki 40’larda bunu yapmak finansal açıdan büyük bir risk almak olur.

Emekliliğe hak kazanıldığında %5 vergi ödeniyor. Bu bir avantaj.

40'lı yaşlarda emeklilik birikimine başlamak kolay olmayacak. İşe yatırım araçlarını öğrenmeniz ve bunun için vakit ayırmakla başlayabilirsiniz.

Emekliliğimizde bizi mutlu edecek para ne kadar?Emekli olduğumuzda sanılanın aksine daha fazla paraya ihtiyacımız oluyor. Peki ne yapmalıyız?

 

Etiketler Emeklilik BES
Yorumlar
Kalan Karakter 800