Zaman Yönetimi İçin Pomodoro Tekniğini Kullanın!

Birçok insan hayatını dönüştürmek, daha üretken olmak ve odaklanabilmek için Pomodoro Tekniğini kullanıyor. Peki nedir bu ‘’Pomodoro Tekniği?’’

Birçok insan hayatını dönüştürmek, daha üretken olmak ve odaklanabilmek için Pomodoro Tekniğini kullanıyor.

Peki nedir bu Pomodoro Tekniği?

Hepimiz görevlerimizi bitirebilmek, işlerimizi son teslim tarihine kadar yetiştirebilmek için zamana karşı yarışıyoruz. Pomodoro Tekniği de bize zamanla mücadelemizde nasıl çalışmamız gerektiğini öğretiyor. Pomodoro devrim niteliğinde bir zaman yönetimi sistemi, öğrenmesi oldukça basit ve kullanımı hayat değiştiren bir sistem. Francesco Cirillo tarafından bulunan teknik; 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan çalışma tekniği. Teknikte 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık bir döneme ‘POMODORO’ deniyor.

Pomodoro Tekniği;

Zaman Planlaması Sunar

Hiç tüm zamanınızı nereye harcadığınızı merak ettiniz mi? Artık merak etmeyin. Şimdi hepsini öğreneceksiniz. Pomodoro çeşitli görevler için harcadığınız zamanın görsel bir özeti olacak.

Kesintileri Azaltır

Bir arkadaşınızı geri aramadan veya bir e-postayı yanıtlamadan önce 25 dakikanızı ayırabilirsiniz. Eldeki göreve odaklanmaya çalışırken aradaki ekstra çıkan işlerle nasıl başa çıkacağınızı öğreneceksiniz.

Zaman Çizelgesi Oluşturur

Zaman çizelgesi, bir görevi belirli bir süre içinde tamamlamanız için sizi motive eden bir sınır belirler. Ayrıca boş zamanlarınızdaki çalışma zamanınızı da belirler. Net bir zaman çizelgesi oluşturmak, daha fazla iş yapabileceğinizden endişelenmeden boş zamanınızın tadını çıkarmanızı sağlayacak.

Hedeflere Ulaştırır

Pomodoro Tekniği, hedeflerinize ulaşmak için kullanabileceğiniz bir araç. Örneğin, bir editör revize işlemi için çok fazla zaman harcadığını fark edebilir ve daha fazla beyin fırtınası zamanı sağlamak için Pomodoro zaman çizelgesini ayarlayabilir.

Pomodoro Tekniği Kullanırsanız Ne Mi Olacak?

 • Konsantrasyon eksikliğinden dolayı artık hata yapmayacaksınız.

 • Uzun, yorucu ve gereksiz toplantılar artık olmayacak
 • Görevleri basitleştirmeyi ve düzenlemeyi öğrenerek, karmaşık, tanımlanmamış ve belirsiz görevler hakkında artık yanlış tahminler yapmayacaksınız.
 • Yapılması gereken görevlerin karmaşıklığını azaltarak zamanınızı organize edeceksiniz.

 • Düzenli molalar verecek kendinizi ve ekibinizi gözlemlemeyi öğrenecek ve çalışma sürecinizi iyileştireceksiniz.
 • Baskı altında çalışmayacaksınız.
 • Ekip üyeleri arasında gerginlik olmayacak.
 • Karmaşık bir hedefi ulaşılması gereken bir dizi daha basit hedefe dönüştürmeyi öğrenecek ve böylece motivasyonunuzu arttıracaksınız.

 • Artık ne yapılacağı, kimin ne yapması gerektiği ve bir şeyin ne zaman yapılacağı konusunda belirsizlik olmayacak.
 • Ekip üyeleri arasında artık sürtüşme olmayacak.
 • Karmaşık, yönetilemez ve ulaşılamaz hedefler olmayacak.

Pomodoro Tekniğindeki 6 Adım:

1.Yapmak İstediğiniz Bir Görev Seçin

Büyük bir şey, küçük bir şey, milyonlarca yıldır ertelediğiniz bir şey: önemli değil. Önemli olan, tam ve bölünmemiş dikkatinizi hak eden bir şey olması.

2. Pomodoro İçin 25 Dakika Ayırın

Kendinize söz verin: ‘’Bu görev için 25 dakika harcayacağım ve kendimi bölmeyeceğim.’’ Bunu yapabilirsiniz! Sonuçta, sadece 25 dakika.

3.Pomodoro’ya Odaklanın

Önünüzdeki 25 dakika boyunca kendinizi bu göreve odaklayın. Birdenbire yapmanız gereken başka bir şey olduğunu fark ederseniz, o görevi bir kâğıda yazın.

4. Pomodoro’yu Tamamladığınızda Tik Atın

Tebrikler! Bir görevi eksiksiz yerine getirdiniz. Yapabildiğiniz her göreve tik atın.

5. Kısa Bir Ara Verin

Nefes alın, meditasyon yapın, bir fincan kahve alın, kısa bir yürüyüşe çıkın veya rahatlatıcı başka bir şey yapın (yani işle ilgili değil). Beyniniz size daha sonra teşekkür edecek.

6. Her 4 Pomodoroda Bir Uzun Ara Verin

4 pomodorayı tamamladıktan sonra uzun molalar verebilirsiniz. 20 veya 30 dakika yeterli olacaktır. Beyniniz bu zamanı yeni bilgileri özümsemek ve bir sonraki Pomodoro turundan önce dinlenmek için kullanacaktır.

Birikim İçin Kullanılabilecek 8 Fikir Hedefim için birikim yaparken kullandığım 8 fikir:

 

Etiketler Zaman Yönetimi
Yorumlar
Kalan Karakter 800
Filiz Kardelen
Ben bir psikolog olarak verimli ders çalışma tekniklerinde kullanacağım.Şimdi bir kazak kolu var onu örmeye gidiyorum.. Teşekkurler beni tutmayınnnn