Birikim İçin Kullanılabilecek 8 Fikir

Hedefim için birikim yaparken kullandığım 8 fikir:

Hedefim için birikim yaparken kullandığım 8 fikir:

1. Her masrafı takip ettim

Her satın alma işlemimi takip etmek, ne kadar harcadığıma, neleri kesebileceğime ve ek olarak birkaç küçük değişiklik yaparak birikim için ne kadar ayırabileceğime dair bana büyük resmi gösterdi.

Paramın çoğunu ihtiyacım olmayan kıyafetlere ve makyaj ürünlerine harcadığımı gördüm. Daha da fazla tasarruf etmek için hemen sızıntı alanlarını da belirledim. Kıyafet, ayakkabı ve kuaför harcamalarımı keserek, her ay biriktirmek için bütçemde fazladan alan yarattım.

2. Beklenmedik gelirleri doğrudan birikime yatırdım

İşteki ikramiyeler ve kazandığım ekstra gelirler eskiden olsa geldiği gibi giderdi. Çünkü ekstralar her zaman harcanır  Ancak en kısa sürede ulaşmaya kararlı olduğum hedefimde bu beklenmedik olayları finansal olarak öne geçmek için altın fırsatlar olarak değerlendirdim. Herhangi bir beklenmedik geliri gereksiz bir şeye harcamak yerine, bütçemde hiç yokmuş gibi davranıp, doğrudan birikime ayırdım. 

3. Hedefimi arkadaşlarımla paylaştım

Birikime karar verdiğimde hala zayıf olan harcama alışkanlıklarımla mücadele ettiğim için, bunun zor olacağını kestirebiliyordum. Bu yüzden amacımı yakın arkadaşlarımla ve ailemle paylaşarak, onları bu hedefime dahil ettim. Birine şöyle yapacağım gibi laflar ettikten sonra inanın bana oradan dönemiyorsunuz! Anlayacağınız onlar benim senedim.

4. Sınırlar koydum

Hiç her gece dışarı çıkma ya da saçma sapan yerlere çok para harcamak gibi isteklerim olmadı. Ama yıllarca her ikisine de katlandım ve kötü bir arkadaş olarak etiketlenmemek için nereye gidiliyorsa, gittim. Ne kadar harcanması gerekiyorsa harcadım. Ancak, yalnızca birikimlerime odaklanmaya karar verdiğimde, bu davetleri geri çevirebildim. Dahası, pahalı arkadaş gezilerine hayır demek bana özellikle değerli iki ders öğretti.

Birincisi, zor kazandığım paramı başkalarını etkileyecek şeyler için değil, önemsediğim şeylere harcamayı. İkincisi, bir arkadaşım dışarı çıkmayacağıma dair açıklamalarımı kabul etmiyorsa, öncelikleri benimkilerle daha yakından örtüşen başka arkadaşlar edinmenin zamanı gelmiş olabileceğini. Günün sonunda, iyi arkadaşlar sınırlarınıza saygı duyacaktır. 

5. İhtiyaçlarımı ve isteklerimi ayırdım

Bütçemdeki hemen hemen her ihtiyacı ve isteği ayırdım. Bakkaliye ihtiyaç olmasına rağmen, diğer alanlarda kesintiye gitmeye başladığımda, alışverişimi yaparken abur cubur ve diğer gereksiz eşyaları almaya yatkın olduğumu fark ettim. Aylık bakkal bütçemi 200’den 100’e düşürmek için, birkaç aylık bakkaliye harcamalarımı inceledim. Ve abur cubur ihtiyaçların altını çizdim. 

6. Satın almadığım şeyler için kendimi ödüllendirdim

Ne zaman gereksiz bir satın alma isteğine karşı koysam, o ürünün maliyetinin olacağı tutarı doğrudan birikim hesabıma aktardım. Bunu yapmak sadece alışveriş alışkanlığımı iyi derecede değiştirdi. Aynı zamanda birikim yolculuğumda her başarım için kendimi ödüllendirdim.

7. Dolabıma baskın yaptım

Birikim yolculuğuma birkaç hafta kala, birikimlerimi anında artırmak için dolabımı incelemeye karar verdim. Vazgeçmeye hazır olduğum öğelerin çoğunu satmak, birikimlerime fazladan para eklememe izin verdi ve bu da beni programın daha da ilerisine götürdü. Aynı zamanda, dolabımın büyük bir kısmından kurtulmak, alışveriş alışkanlığımın yıllar içinde bana ne kadara mal olduğunu görselleştirmemi sağladı. 

8. Eğlence bütçeme küçük bir miktar para ayırdım

Hedefinizdeki birikim hedefi ne kadar büyük veya acil olursa olsun, her ay küçük bir miktar eğlence parasını bir kenara ayırmak, birikimde kalmanızı sağlayacaktır.

İyi Şanslar!

Ev Almak İçin 15 AdımÖzlem Denizmen bugünkü Posta Gazetesi köşesinde ev almanın 15 adımını yazdı!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store