Sanal Görüşmelerde Nasıl Dikkat Çekebilirsiniz?

Nasıl yüz yüze bir toplantıda ilgiyi üzerinize çekmek, iyi bir izlenim vermek önemliyse bu durum sanal görüşmeler için de geçerli. Sanal görüşmelerde nasıl dikkat çekebilirsiniz?

Hedef kitlenizdeki herkesin kendisine sorduğu tek soruyu yanıtlayın: Neden umursayayım?

Herkesin öncelikleri, ilgi alanları birbirinden farklı ve topluma bir şeyler anlatırken de bunu göz önünde bulundurmak ve buna göre çalışmak çok önemli.

Psikologlar ve araştırmacılar, çoğu insanı harekete geçiren motivasyonların az sayıda kategoriye ayrıldığını bulmuşlar. İş hayatında çoğu kişi bu konularla motive olur:

·        Para kazanmak

·        Para biriktirmek

·        Statü, terfi, güç veya tanınmak

·        Amaca ulaşmak

Birçok alt hedef aynı zamanda motivasyondur, ancak büyük kategorilere ayrılır. Örneğin, birisi 'terfi etme' hedefini ifade ederse, asıl istediği şey daha fazla para, statü ve takdir olmaktır. Pek çok çalışan, sosyal vicdanı olan ve 'doğru olanı yapan' bir şirketin parçası olma arzusunu dile getiriyor. Arzu, amaç dolu bir hayat yaşamak için daha büyük bir motivasyonun parçası olmak.

Online bir sunumda, izleyicilerinize neler konuşacağınızı ilk 30 saniyede ifade edin.

Örneğin, "Bugünkü sunumda, size bugün xyz için atabileceğiniz belirli adımları göstereceğim’’ gibi bir cümle ile girmeniz önemli. Bu spesifik cümle, sunumunuz için belirli bir neden gösterip  "işinizde daha iyisini yapın" gibi belirsiz bir şeyi ortadan kaldırıp insanların dikkat etme olasılıklarını artırır. 

Tek gereken basit bir soru: Kitleniz neden ilgilensin?

Sanal dinleyicilerinizin ilk 30 saniyede motivasyonlarına hitap edin ve bu sayede her sözünüzü can kulağıyla dinleyecekler. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800