Okulu bıraktı, hayatı değişti!

Milyonlarca kullanıcısı olan Facebook'un kurucusu Zuckerberg şimdi dünyanın en zengin isimleri arasında. Harvard Üniversitesi'nde öğrenciyken Facebook'u kuran Zuckerberg’ün hayatına gelin hep birlikte bakalım.

1 4 Zucknet
Zucknet

Milyar dolarları olmasına rağmen akıllara gelen CEO hayatından uzak yaşayan Zuckerberg, küçük bir siyah araba kullanıyor ve sakin bir yaşam tercih ediyor. 12 yaşında, Atari BASIC’i kullanarak Zucknet adlı bir mesajlaşma programı geliştiren Zuckerberg aslında küçük yaşlarda bu alanda ilgisi olduğunu kanıtlıyor.


Oyun kodlamayı da bilen Zuckerberg, lisedeyken bilimsel çalışma yapıp ödül alıyor. Babası diş hekimi, annesi psikolog olan Zuckerberg, 2002 yılında Harvard Üniversitesi’ne giriyor ve Facebook macerası burada başlıyor.

2 4

Dünyanın en iyi okulları arasında gösterilen Harvard'ın yurt sitesini hackleyerek bir uygulama yapıyor ve öğrencilerin fotoğraflarını koyduğu bir uygulama yaratıyor. Harvard yönetimi, güvenlik önemleri dolayısıyla bu uygulamayı kontrol altına alıyor fakat  Zuckerberg kararlı bir şekilde bu işin peşini bırakmamaya devam ediyor. İkinci sınıftayken okulu bırakıyor ve Facebook için çalışmaya başlıyor.

3 4 Messenger
Messenger

2012 yılında site milyarlarca kullanıcı ulaşıyor. Çeşitli arayüzler deneyen Facebook şu anda Messenger uygulamasıyla ön plana çıkıyor. Üniversitede aşk yaşamaya başladığı kadınla evlenen Zuckerberg, 30l’u yaşlarda kendini dünyanın en zengin insanları arasında buluyor. Eşi Chan ile birlikte ölmeden önce servetinin % 99’unu dağıtmayı düşündüklerini söylüyorlar.

4 4 Kapsül Gardırop

Çok parası olmasına rağmen mütevazı bir hayat sürmeye devam eden Zuckerberg, özellikle bu kadar zengin olmasına rağmen sürekli aynı kıyafeti giymesiyle de dikkat çekiyor. Aslında birçok zengin artık ‘kapsül gardırop’ denilen bu tarzı benimsiyor. Kapsül gardırop nedir, dersen, şu yazımıza göz atabilirsin. 

Yorumlar
Kalan Karakter 800