Kişisel Finansınızı Başarılı Bir Şekilde Yönetmenin 5 Anahtarı

Para konularında endişe duymamanız veya finansal durumunuzu sürekli korumanız için sihirli bir formül veya basit bir numara olsaydı hoş olmaz mıydı?

Para konularında endişe duymamanız veya finansal durumunuzu sürekli korumanız için sihirli bir formül veya basit bir numara olsaydı hoş olmaz mıydı?

Bu gerçekçi olmasa da finansal durumunuzu iyileştirmek için şu anda yapabileceğiniz bazı basit şeyler var. Kişisel finansal durumunuzu başarıyla yönetmek için bu beş adımı deneyin. Başka bir bonus ister misiniz? Bu 5 ipucuna sadık kalırsanız, finansal sorunlarınız azalmaya başlayabilir ve daha az borç, gelecek için tasarruf ve sağlam bir kredi puanı gibi ödülleri toplamaya başlayabilirsiniz.

Finansal Hedeflerinizi Belirleyin
Belirli, uzun vadeli finansal hedeflerinizi yazmak için biraz zaman ayırın. Yurt dışına bir ay sürecek bir seyahate çıkmak ya da yatırım amaçlı gayrimenkul satın almak isteyebilirsiniz. Tüm bu hedefler, finansal durumunuzu nasıl planladığınızı etkileyecektir. Örneğin, erken emekli olma hedefiniz şu anda paranızı ne kadar iyi biriktirdiğinize bağlıdır. Ev sahibi olmak, bir aile kurmak, taşınmak veya kariyer değiştirmek gibi diğer hedefler de finansal durumunuzu nasıl yönettiğinizle alakalıdır.

Finansal hedeflerinizi yazdıktan sonra, öncelik sırasına koyun. Bu organizasyonel süreç, sizin için en önemli olanlara en çok dikkat etmenizi sağlar. Bunları ulaşmak istediğiniz sıraya göre de listeleyebilirsiniz, ancak kısa vadeli hedefleriniz üzerinde çalışırken eş zamanlı olarak emeklilik için para biriktirmek gibi uzun vadeli bir hedef için de çalışmalısınız. Kısacası aynı anda iki iş yapmalısınız.

 

Aşağıda, finansal hedeflerinizi nasıl netleştireceğinize dair bazı ipuçları verdik:

 • Borçlarınızdan kurtulmak, ev satın almak veya erken emekli olmak gibi uzun vadeli hedefler belirleyin. Bu hedeflerinizi güzel bir randevu gecesi için tasarruf etmek gibi kısa vadeli hedeflerinizden ayırmalısınız.
 • Bir bütçe takip etmek, harcamalarınızı azaltmak, ödeme yapmak veya kredi kartlarınızı kullanmamak gibi kısa vadeli hedefler belirleyin.
 • Bir finansal plan oluşturmanıza yardımcı olması için hedeflerinizi önceliklendirin.

Planınızı Geliştirin
Finansal hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olmak için bir finansal plan çok önemlidir. Planın birden çok adımı olması gerekir. Örnek bir plan, aylık bir bütçe ve harcama planı oluşturmayı ve ardından borçları kapatmayı içerebilir. Bu üç şeyi başardıktan ve birkaç ay boyunca yeni planınızı uyguladıktan sonra, fazladan nakit paranız olduğunu fark edebilirsiniz ve borç ödemelerinizden ayrı tutulan yani tasarruf ettiğiniz para bir sonraki hedeflerinize ulaşmak için kullanılabilir.

Yine, sizin için önceliklerinizin ne olduğuna karar vermek önemlidir. Uzun vadeli hedefleriniz için istikrarlı bir şekilde çalışmaya devam edin, ancak aynı zamanda kendiniz için belirlediğiniz en önemli kısa vadeli hedeflere de odaklanın. Hadi biraz abartalım, yatırım yapmaya başlamak ister misiniz? Bir ev satın almak veya kendi işinizi kurmak gibi… Bunların hepsi bir sonraki adımınıza karar verirken göz önünde bulundurmanız gereken şeyler. Acil durum fonu ile birlikte hedefleriniz, korkuya dayalı finansal kararlar vermeyi bırakmanıza ve durumunuzu kontrol etmenize yardımcı olacaktır.

Bir finansal plan oluştururken şunları unutmayın:

 • Bütçeniz, planınızın geri kalanına ulaşmanın anahtarıdır. Finansal geleceğinizin kontrolünü size verecek araçtır.
 • Finansal plan aşamanız ne olursa olsun, emeklilik için biriktirme gibi uzun vadeli hedeflere katkıda bulunmaya devam etmelisiniz.
 • Acil durum fonu oluşturmak, finansal başarı ve stresi azaltmada başka bir kilit faktördür.

Bütçe Yapın
Kişisel bütçe sizin maddi olarak başarılı olmanızı sağlayacak en büyük araçlardan biridir. Bir harcama planı oluşturmanıza olanak tanır, böylece paranızı hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak şekilde tahsis edebilirsiniz. Kazandığınızdan daha az harcama, her türlü borcu ödeme, acil durum fonunuzu oluşturma ve gelecek için biriktirme nihai hedefinize ulaşmanıza yardımcı olduğu sürece, bütçenizi istediğiniz kadar yüksek seviyelere çıkarabilirsiniz.

Bütçe, paranızı önümüzdeki aylarda ve yıllarda nasıl harcayacağınıza karar vermenize de yardımcı olacaktır. Bir planınız olmazsa, şu anda önemli görünen, ancak geleceğinizi geliştirme açısından pek bir şey sunmayan şeyler için harcama yapabilirsiniz. Ve inanın bana pek çok insan bu bataklığa kapılır.Yol boyunca küçük zaferleri kutlamayı unutmayın. Örneğin, borcunuzu ödediğinizde kendinizi tebrik edin veya bütçenize kaldığınızda kendinizi ödüllendirin üç ay boyunca acil durum fonunuza bağlı kaldığınızda kendinizi mutlu edecek acil planlar yapın  Evli iseniz eşiniz ile bütçe üzerinde çalışmanız gerekir. Birlikte çalışmak geleceğinizi şekillendirmek için ikiniz adına da yararlı olacaktır. Bu birlik, parayla ilgili tartışmaları önlemenize yardımcı olmak için uzun bir yol kat edebilir. Aşağıda, birlikte bütçe oluşturmak isteyen evli çiftler için bazı ipuçları verilmiştir:

 • Moneye ile bütçe yapın. Harcamalarınızı yazmak için güzel bir uygulama. https://moneye.co/
 • Fazla harcamalardan kaçınmak için harcamalarınızı önceden planlayın.
 • Kredi kartı yerine nakit kullanmaya çalışın.

Borç Öde
Borç, finansal hedeflere ulaşma konusunda birçok kişi için büyük bir engelidir. Bu yüzden onu ortadan kaldırmayı bir öncelik haline getirmelisiniz. Daha hızlı ödemenize yardımcı olacak bir borç planı oluşturun. Örneğin, tüm borç hesaplarınız için minimum ödeme yaparken, bir seferde bir borç için fazladan para ödeyin. Ödedikten sonra, ilk borç için ödediğiniz tüm parayı bir sonraki borca ​​taşıyın ve oradan devam ederek bir "kartopu etkisi" yaratın.Borcunuz tamamen bittiğinde, kredi kartlarını evde bırakmak akıllıca bir strateji olabilir. Beklenmedik masrafları karşılamak için acil durum fonu oluşturun. Böylece bunları karşılamak için bir kredi kartı kullanma eğiliminde olmazsınız.

Borcunuzu daha hızlı ödemenize yardımcı olacak şu ipuçlarını deneyin:

 • Borç planınız için fazladan para bulmak isterseniz, evinizde kullanılmayan eşyaları satabilirsiniz.
 • İkinci bir iş, süreci hızlandırmaya yardımcı olabilir ve durumunuzda hızlı veya kalıcı değişiklikler yapmak istiyorsanız gerekli olabilir.
 • Borç ödemeleriniz için mevcut nakit miktarını artırmak için bütçenizi kesebileceğiniz alanları bulun.

Tavsiye İstemekten Korkmayın
Finansal durumuzu düzeltmek için ya da yatırım yapmaya başlamak istediğinizde, bir finans danışmanı ile konuşun, akıllı yatırım kararları vermenize yardımcı olacaktır. İyi bir danışman, her yatırımın içerdiği riskleri paylaşacak ve konfor seviyenize uygun ürünleri bulmanıza ve yatırım getirisi ihtiyaçlarınıza yatırım yaparken, hedeflerinize mümkün olan en kısa sürede ulaşmanıza yardımcı olacaktır. Yatırım yapmak, finansal durumunuza yardımcı olan uzun vadeli bir stratejidir. 

Finansal yardımı başka yerlerde de bulabilirsiniz, örneğin:

 • İlk birkaç ay için bütçenizi belirlemenize ve bununla çalışmanıza yardımcı olacak bir mentor bulun. 
 • Ebeveynleriniz veya diğer aile üyeleriniz para konusunda iyiyse, onlardan yardım isteyin ve finansal olarak onlar için neyin işe yaradığını ve neyi farklı yaptıkları hakkında sohbet edin.

Borç kapatmak, para biriktirmek ve finansal hedeflerinize yönelik adımlar atmak zor bir deneyim olmak zorunda değil. Kendinize ve finansal geleceğinize yatırım yapın, böylece bir daha asla finansal durumunuz için endişelenmenize gerek kalmaz.

Kaynak: https://www.thebalance.com/manage-your-personal-finances-2385812

Yorumlar
Kalan Karakter 800