Hayallerinizin Önüne Engel Koymayın!

"Büyüyünce ne olmak istiyorsun?" Bu soru çocuklara sık sorulan soruların başında gelir. Hayallerinin önüne engel koymayan çocukların bu soruya vereceği cevap hazırdır.Zamanla korkular, zorluklar, engeller insanları hayallerinden uzaklaştırır.

Çocukluk döneminden iş hayatına uzanan süreçte kişinin koyduğu iç ve dış bariyerler, onu kariyer hedeflerini gerçekleştirmekten alıkoyar.

Özellikle de kadınları..


İşte kişilerin hayallerine ulaşma yolunda koydukları engellerden bazıları:

Durağan Bir Zihin

Hayalinizin önünde duran en büyük engel, zihninizdir. Durağan bir zihne sahip olan kişi, hayalindeki işte çalışmak için gerekli yetenek ve zekaya sahip olmadığını düşünür. Fakat sürekli gelişim halinde olan bir zihne sahip kişinin becerileri ve yetenekleri de gelişim halindedir. Stanford Psikolojisti Carol Dweck'e göre hayallerinizi gerçekleştirmek, zihninizi geliştirmek kadar kolaydır.

Finansman Gücü

Kira, faturalar, vergiler gibi yerine getirilmesi gereken finansal zorunluluklar kişileri kariyer hedeflerini gerçekleştirmekten alıkoyar. Kendi işini kurmak isteyen ya da çalıştığı işi değiştirmek isteyen birey, finansal riske girmeyi göze alamaz. Devletin verdiği olanaklar ya da bir takım proje finansmanı yöntemleri ile finansal zorluklar aşılabilir.

Mantıklı Hedefler Koymamak

Nereden başlayacağını bilmemek kişileri köşeye sıkıştırabilir. Mantıklı bir hedef koymak başarı yolunda atılan ilk adımdır. Hedefler, ölçülebilir, spesifik, ulaşılabilir ve gerçekçi olmalıdır. Hedeflerinizi kağıda dökmek, hayalinizi aksiyona dönüştürme yolunda atabileceğiniz ilk adımdır.

Başarısızlık Korkusu

Facebook COO'su Sheryl Sandberg'e göre kadınların kariyer hedefleri önündeki en büyük engel korkudur. Yanlış karar verme, negatif tepkiye maruz kalma, kötü anne olma korkusu gibi korkular, kadınların özgürce seçim yapmasının önüne geçiyor. Başarı ve hayallere ulaşmak, korkuların üstesinden gelmekten geçer. Korkuyu yenmenin yollarından biri aksiyona geçmektir. İlk sıçrayışı yapmak, kariyer yolunda atılacak en önemli adımdır.

Aile İle Kariyer Dengesi

Kadınların çoğu ev içi sorumlukları ve çocuk bakımını üstleniyor. Zamanının çoğunu ev işleriyle geçiren kadın için kariyer hedefi hayalden öteye geçemiyor.

Kariyer hedefleyen kadınlar için eşleriyle sorumlulukları paylaşmaları kaçınılmazdır.

Çocukluk Hayaline Tutunmak

Çocukluk hayaline tutunmak başlı başına bir engeldir.

Kimileri çocukken arzu ettiği mesleğin, hayalinin mesleği olduğunu düşünür. Bu durumda kişi kendisine dönüp "Hala bu işi mi istiyorum? Hayalim bu mu?" sorusunu yöneltmeli ve cevabı hayır ise başka bir hayali kovalamaya başlamalıdır.

Başarıya ulaştıran bu kurallardan kaçını uyguluyorsunuz?Başarılı olmakta şansın ne kadar etkisi olduğunu düşünüyorsunuz? Çok mu? Peki şans dışındaki her şeyi doğru yaptığınızdan emin misiniz? 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store