Güçlü bir hafıza için beyin egzersizi yapın

Bazen bir şeyleri hatırlamakta başarısız oluruz. Peki bu konuda ne yapabiliriz? Hadi gelin hafızamızın daha güçlü olabilmesi için beynimizi nasıl eğiteceğimizi öğrenelim!

1. Prova yapın

Bilginin izini sürmek için dikkatinizi kullanın. Yeni tanıştığınız birinin ismi, aldığınız eğitimden önemli bilgiler, az önce yaşadığınız eğlenceli bir deneyimin detaylarına inin. Neşeli bir anın veya acı veren bir anın nüanslarını gözden geçirin.

2. Detaylandırın

Detaylandırma, yeni deneyimleri veya bilgileri halihazırda sahip olduğunuz bilgi veya anılarla ilişkilendirmek için dikkati kullanmayı içerir. Bu şekilde detaylandırarak çok daha zengin anıları saklayabilirsiniz.  

3. Bağlantılar kurun

Yukarıda bahsedilen iki işlem, ilk bellek oluşumunu destekler. Ancak bu ilk aşamalardan, uzun süreli bellek olarak bilinen uzun bir süre boyunca bilginin daha dayanıklı bir biçimde depolanmasına geçmek için bağlantı önemlidir.

Bu, hedeflenen beyin aktivitesini tekrar oynayarak hafızanın öğelerini kodlayan belirli nöron grupları arasında bağlantılar kurmayı içerir. Tekrarlanan tekrarlar, uzun süreli hafıza izini sağlamlaştırır. 

Fazla görev odaklı olmak hafızamıza ve yaratıcılığımıza zarar verebilir.

Sürekli görev odaklı olmaya öncelik veririz. Dikkatimizi yoğunlaştırmak ve prova yapmak ve detaylandırmak için kullanmak başarılı hafızayı destekliyorsa, neden sürekli odaklanmayı hedeflemiyoruz? 

Görev odaklı olmadığınızda yaşadığınız bir deneyiminizi düşünün. Duştayken hiç harika bir fikriniz oldu mu? Belki de şampuanın kokusu size ilham verdiği için değildi. Belki bu, zihinsel olarak yorulmadığınız bir deneyim olduğu için o an ilham gelmiştir.

Görev olarak görmediğimiz her an, en yaratıcı, üretken anlarımızdan bazılarına yol açabilir- yeni bağlantılar kurulur, yeni fikirler doğar, yalnızca tatmin edici değil, aynı zamanda kişisel veya profesyonel olarak destekleyici olan hayaller görünebilir. Daha iyi hatırlamak için zihninizin özgürce dolaşmasına izin verin.

 

Kripto Para Milyarderleri AçıklandıBloomberg Binance'ın 2021 gelirlerini spot ve türev piyasalarındaki işlem hacimleri ve aldığı komisyonlarla hesaplayarak kurucusunun yaklaşık servetini 95,8 milyar dolar olarak hesapladı. İşte Bloomberg'in endeksine dahil ettiği kripto para milyarderleri...

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store