Google'ı Kuran İsim Larry Page'nin Hayat Hikayesi

Bugün ne pişirsem sorusundan tutun da bir matematik sorusunun cevabına kadar neredeyse her bilgiyi arayabildiğimiz bir kaynak var; tabii ki Google’ı bahsediyoruz. Online ansiklopedi olan Google'ın kurucusu Larry Page’i hiç merak etmiş miydiniz?

Peki kimdir bu Larry Page, Google fikri nasıl aklına geldi? Gelin hep birlikte Larry Page'nin hayatına bakalım.

Arama motoru olarak hayatımıza giren ve daha sonra teknolojiye yön veren şirketlerden biri olan Google'ın kurucuları arasında yer alan Larry Page, aslında bilgisayarın içine doğmuş biri. 45 yaşında olan Larry Page'in annesi ve babası da bilgisayar bilimi alanında bir üniversitede çalışıyordu. Yani Page aslında alanın içne doğmuştu.


Tesla'nın hayatından çok etkilenen Page, bir gün bir karara vardı ve faydalı şeylerin insanlara hızlı ulaşması için kendine söz verdi. Çocukluğundan beri bilgisayarla ilgili olan Page, Stanford Üniversite'sine kaydoldu. Burada öğrenim hayatına devam eden Page, yakın arkadaşı ve aynı zamanda Google'ın ikinci kurucusu olan Sergey Birin ile fikir üretmeye başladı. Bir araştırma projesi kapsamında Google'a şeklini veren ikili 1998 yılında şu anki arama motorunun temelini attı.

O günden bugüne milyarlarca kişinin kullandığı Google, aslında bir matematik terimi…

1’in yanına 100 tane ‘0’ konulduğunda ortaya çıkan sayıyı anlatan matematik teriminden türetilen Google hayatımıza o kadar fazla girdi ki, cümle içinde bile artık ‘araştır’ yerine 'Google’la terimi kullanılmaya başlandı.

37.4 Milyar Dolar, yani 37,400,000,000 Dolar gibi bir servet ile dünyanın en zenginleri listesinde yer alan Larry Page, 2013 yılında sesinin daha ince ve az çıkmasına, uzun konuşamalar yapamamasına neden olan vokal kord paralizisi denilen bir hastalığa yakalandı. 7 Milyon Dolar değerindeki çevreci teknolojilerin konuştuğu Palto Alto'daki eko-malikanesinde yaşıyor. 45 Milyon Dolar değerinde ve Sense adında bir yata sahip.


Page aynı zamanda bir yardımsever, babası adına kurduğu vakıfta yardımlarını sürdürüyor.

Yorumlar
Kalan Karakter 800