Finansal Başarının Yüzde 85'i Buna Bağlı!

Zeka bakımından dünyada iki tür insan var: Yüksek IQ'ya sahip olanlar ve yüksek EQ'ya (duygusal zeka) sahip olanlar. Bunun yanı sıra giriştikleri her işi başaranların  4 ortak özelliği var.

Albert Einstein, Steve Jobs ve Elon Musk gibi yüksek IQ sahibi, başarılı kişiler hakkında çok şey duymuşsunuzdur. Peki ya yüksek EQ'ya sahip milyarder, CEO ve liderler hakkında neler biliyorsunuz?

Geleneksel eğitim sistemine göre değerimiz sınavlardan aldığımız puanlar ile ölçülüyor.
Fakat araştırmalar, iş hayatında en iyi performans sergileyen CEO'ların yüksek EQ'ya sahip kişiler olduğunu gösteriyor.

Carnegie Institute of Technology tarafından yayımlanan rapora göre, finansal başarının yüzde 85'ini insan ilişkilerindeki başarı, yüzde 15'ini ise teknik beceri oluşturuyor.

Aslında her şey insanların nasıl çalıştığını anlamak ve onları kendi yararınıza çalıştırmayı başarmaktan geçiyor. Her şey kişilerin saklı duygularını, dürtülerini ve korkularını bilmekle ilgili ve tabii ki kendisini.

Bu 4 önemli özellik başarıya giden yolda size öncülük edecek.

1. ÖZ FARKINDALIK
Yüksek zeka düzeyi, duygularınızı kontrol edemediğinizde işe yaramaz. İşinizde iniş ve çıkışlarla nasıl baş edeceğinizi bilmediğiniz sürece dipte kalırsınız.Duygularınızı kontrol etmeyi başarırsanız diğer insanları da daha kolay idare edebilirsiniz.

"İşinizde başarıyı yakalamak için neden EQ'ya ihtiyacınız var?" adlı makalenin yazarı Dr. Travis Bradberry'e göre öz farkındalık, duygularınızı algılama ve onların farkında olmaktır.

2. ÖZ YÖNETİM
Duygularınızı kontrol etmenin yanı sıra yararınıza kullanmanın yöntemlerini de iyi bilmelisiniz. Başarı, beklentilerinizi, mod değişimlerini ve algılarınızı yönetmekten geçiyor.
Negatif duygulardan uzak durmak yarışta bir adım öne geçmenizi sağlar.

3. SOSYAL FARKINDALIK
Sosyal farkındalık, başkalarının duygularını nasıl algıladığınızdır.
Diğer insanların duygularını seçme kabiliyetiniz ve neler olup bittiğini anlayabilmeniz sosyal farkındalığın kilit noktasını oluşturur.
Başarının formüllerinden birisi de başkalarıyla kurulan iletişimdir.

4. İLİŞKİ YÖNETİMİ
Size daha düşük fiyattan, daha iyi bir ürün sunan fakat hoşlanmadığınız birinden gelen teklifi mi yoksa güvendiğiniz ve sevdiğiniz birinden gelen teklifi mi kabul edersiniz? Ünlü psikolog Daniel Kahneman, kişilerin ikinci teklifi kabul ettiklerini söylüyor.
Başarının anahtarı güvendir. Eğer insanlar sizi severlerse, sizinle çalışırlar. İnsanların sizi sevmesi ve size güvenmesinin tek yolu; onların ihtiyaçlarını ve duygularını anladığınızı hissetmeleridir. Karşınızdakinin gereksinimlerinin farkında olduğunuzu belli etmenin önemini göz ardı etmeyin.

Duygusal zekayı geliştiren 7 adımYapılan araştırmalara göre, hisleri daha iyi anlayanlar, onları daha etkili kullananlar ve diğer insanların duygularına önem gösterenler daha mutlu ve daha anlamlı ilişkilere sahip oldukları gibi, işlerinde de daha tatminkar hissediyorlar.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store