Finansal Açıdan Bağımsız Bir Kadın Nasıl Olunur?

Bağımsızlık, başkalarının etkisi veya kontrolünden bağımsız olarak kendi kararlarımızı vermemize izin verir.

Bağımsızlık, başkalarının etkisi veya kontrolünden bağımsız olarak kendi kararlarımızı vermemize izin verir.

Finansal açıdan bağımsız hissetmek çok önemlidir. Bağımsızlık, başkalarının etkisi veya kontrolünden bağımsız olarak kendi kararlarımızı vermemize izin verir. Belki daha da önemlisi, bağımsızlık seçim yapmamıza izin verir. Diyelim ki finansal anlamda zor bir durumla karşı karşıya kaldığımızda, eğer para bizim için bir sorun değilse, seçim hakkı kazanabiliriz. 

Finansal açıdan bağımsız olmak herkes için önemli bir kilometre taşı olsa da kadınların zihninde her zaman ön planda ve merkezde olmayan bir şey gibi görünebilir. Aslında, çocukken, okuduğumuz masallara, Beyaz Atlı Prens'in bizi kurtarmak için geldiği o asırlık kinayelere inanıyorsak… 

Yakışıklı prens hedefiniz değilse, harika! Finansal bağımsızlık arayışınızda atabileceğiniz bazı adımları sizler için özetledik. 

 • Finansal hedefler belirleyin.
 • Kendi paranızda kontrol sahibi olun.
 • Kişisel finansmanın temelleri konusunda kendinizi eğitin.
 • Para alışkanlıklarınızın farkında olun.

Finansal Hedefler Belirleyin.

Gözlerinizi kapatmak için bir dakikanızı ayırın ve finansal bağımsızlığın sizin için nasıl görünebileceğini hayal edin. Bu garip bir görev gibi görünebilir, ancak burada bizimle kalın. 

 • Bir ev arkadaşı yerine yalnız yaşamak anlamına mı gelir?
 • İyi bir tatile gidebilmek anlamına mı gelir?
 • Mülk satın almak anlamına mı gelir?
 • Emekli olduğunuzda seyahat edebilmek anlamına mı gelir?

Finansal bağımsızlık herkes için farklı görünecek. Dahası, finansal bağımsızlık muhtemelen hayatınızın tüm aşamalarında sizin için farklı görünecek. Örneğin, şu anda anne babanızın evinden taşınmak anlamına gelebilir. Birkaç yıl içinde, güzel bir acil durum fonuna sahip olmak anlamına gelebilir. Bundan on yıl sonra, bir ev sahibi olmak anlamına gelebilir.

Sizin için finansal bağımsızlığa işaret edecek son derece spesifik birkaç hedefi belirlemenizi öneririz.

Belki gelecek yıl için, artı 5 ve 10 yıl için hedefler, varlıklardan tasarruflara, emeklilik fonlarından seyahate kadar her şeyi kapsayabilir. İşte bir örnek:

 • Bir yıl içinde, acil durum fonunda ….  biriktireceğim.
 • Beş yıl içinde, bir ev depozitosu için …. biriktireceğim.
 • On yıl içinde, bireysel emeklilik fonumda …. olacak.

Hedeflerinizi aklınızda tuttuktan sonra, bir sonraki adım, hedefinize nasıl ulaşacağınızı bulmak olabilir. Örneğin, amacınız acil durum fonunuz için tasarruf etmekse, bir sonraki adım acil durum fonunuza haftalık transferler ayarlamak olabilir.

Unutmayın, iddialı hedeflere sahip olmak harika olsa da hayal kırıklığına uğramamak için bunların ulaşılabilir olduğundan emin olmalısınız. Hepimiz bir yılda iyi bir birikime sahip olmak isteriz, ancak bu ne kadar kazandığınızla bağlantılıdır.

Hedeflerinizi belirledikten ve bu hedeflere ulaşmak için atmanız gereken adımları belirledikten sonra, kendinize ve hedeflerinize göz atmak için bir program oluşturun. Bu, yolda kalmanıza ve yol boyunca ortaya çıkabilecek aksaklıkları veya aksaklıkları yönetmenize yardımcı olur.

Kendi Paranızda Kontrol Sahibi Olun.

2016'da bir finder.com.au’nun yaptığı bir araştırma, Avustralyalılara en büyük para hatalarının ne olduğunu sordu. Cevaplar şöyle oldu; bir mülk yatırımından para kaybetmek, boşanma ve ayrılık.

Ancak ankete katılan kadınlar için bir cevap diğerlerinin arasında göze çarpıyordu. Bu da eşlerinin kişisel finanslarını kontrol etmesine izin vermeleriydi. 

Birisiyle ortak olabilir, finansal durumunuzu paylaşıyor olabilir ya da bir banka hesabını paylaşıyor olabilirsiniz. Biz kendi paranıza her zaman tam erişim ve kontrol sahibi olduğunuzdan emin olmanız gerektiğine inanıyoruz. 

Kişisel Finans Konusunda Kendinizi Eğitin.

Finansal bağımsızlığa giden yolculuğunuzda attığınız her adım, kafa karıştırıcı kararlar vermenize neden olabilir. Bu nedenle, kişisel finansın temel giriş ve çıkışları konusunda eğitim almak, yapabileceğiniz en akıllıca şeylerden biri olabilir. Bu konularla ilgili bizi takipte kalabilirsiniz.

Belirli Para Alışkanlıklarınızın Farkında Olun.

Belki dürtüsel bir alışverişçisiniz. Belki de elinizde hiç nakit bulundurmayan birisiniz ve bu nedenle sürekli olarak ATM'lere koşuyorsunuz. Belki de kullanmadığınız aylık abonelik hizmetlerine kaydolan insanlardan birisiniz. Herkesin farklı bir paralı kişiliği ve farklı alışkanlıkları vardır.

Finansal bağımsızlık kazanmak istiyorsanız, paralı kişiliğinizin veya alışkanlıklarınızın herhangi bir yönünün sizi geride tutup tutmadığını düşünmelisinizdir. Örneğin, acıktığınızda süpermarkette daha fazla alışveriş yapma eğiliminde olduğunuzu biliyorsanız, market alışverişinizi yemekten sonra yapmaya başlayabilirsiniz. (Hatta çevrim içi de yapabilirsiniz.)

Kaynak: https://www.spaceship.com.au/learn/how-to-be-a-financially-independent-woman/

Başarı Hikayesi: 15 Sene Sonra...Sizden gelen başarı hikayelerini paylaşmaya devam ediyoruz. İşte Leyla'nın birikim hikayesi!

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store