Duygusal Zekayı Geliştirmenin Formülü Nedir?

Duygusal zeka günümüz iş dünyasında başarının en güçlü göstergelerinden biri. Çünkü duygusal zeka sadece kendi duygularınızı tanımlama ve yönetme yeteneği değil, aynı zamanda başkalarının duygularını tanıma yeteneği olarak tanımlanır. Peki, duygusal zeka nasıl geliştirilir?

Olumsuz Duygularınızı Yönetin

Olumsuz duygularınızı yönetip azaltabildiğinizde, olumlu olma ihtimaliniz yükselir. İnsanlara nasıl tepki verdiğinizi gözlemleyin. Kendinizi onların yerine koymaya çalışın ve bakış açılarını ve ihtiyaçlarını daha açık ve kabul edilebilir şekilde anlamaya çalışın. Daha olumlu ve daha ılımlı olmaya çalışın.

İletişime Odaklanın

Duygusal olarak zeki insanlar, başkalarına saygı gösterirken fikirlerini ve ihtiyaçlarını doğrudan nasıl ileteceklerini bilirler. İş yerinde daha güçlü bir iletişimci olmaya odaklanın. Olumlu kelime dağarcığınızı genişletin. Olumsuz soru sormaktan ve kelimeler kullanmaktan kaçının.

Empati Kurun

Sözlü ve sözsüz ipuçlarına odaklanmak, iş arkadaşlarınızın veya müşterilerinizin duyguları hakkında çok değerli bir fikir verebilir. Bir an için bile olsa başkalarına odaklanın ve onların penceresinden bakmaya çalışın. Bir işlemi yapmadan önce eylemlerinizin diğerlerini nasıl etkileyeceğini inceleyin. Kararınız başkalarını etkileyecekse, kendinizi yerine koyun. Empatik ifadeler kabul edilemez davranışları mazur göstermez, ancak herkesin kendi sorunları olduğunu hatırlatmaya yardımcı olur.

Stresinizi Tanıyın

Sizi strese sokan şeyleri değerlendirin ve hayatınızda daha azına sahip olmak için proaktif olun. Sizi strese sokan şeylerden kaçının. Mükemmeliyetçi olmayın. İş dünyasında ve dışında, zor durumlarda sakin ve kontrol altında kalma yeteneği çok değerli. İşler ters gittiğinde duygularınızı kontrol altında tutun.

Motive Olun

Duygusal olarak zeki insanlar kendini motive eder ve tutumları başkalarını motive eder. Hedefler koyarlar ve zorluklar karşısında çözüm odaklı yaklaşırlar. Siz de kendinizi motive edecek şeyler bulun, başkasına ilham olun ve çözüm odaklı davranın.

Duygusal zeka, onu artırma isteğiniz olduğu sürece zamanla gelişebilir. Yüksek düzeyde duygusal zekaya sahip olmak, işyerinde ve hayatınızın her alanında ilişkilerinizde size iyi hizmet eder. 

Etiketler Gelişim Zeka
Yorumlar
Kalan Karakter 800