Berkshire Hathaway’in Hissedarlarıyla Paylaştığı Okunması Gereken Kitaplar Listesinde Neler Var?

Warren Buffett ve Charlie Munger, başarılarının temel taşı olarak kapsamlı okuma alışkanlıklarını gösteriyorlar. Yıllar boyunca Berkshire Hathaway hissedarlarıyla kitap önerilerini ve en sevdikleri okumalardan edindikleri bilgileri paylaştılar.

1 9 1996: Warren Buffet’ın Önerdiği “En Önemli” Kitap

Warren Buffett, eski öğretmeni, işvereni ve akıl hocası Benjamin Graham'ın kendi yatırım felsefesinin temellerini attığını söylüyor. Hissedarlarına ve takipçilerine sürekli olarak Graham'ın "Akıllı Yatırımcı" kitabını tavsiye ediyor. Buffett’a göre, “Yatırımdaki en önemli fikirler bu kitapta mevcut.”

2 9 1998: Munger ve “Tüfek, Mikrop ve Çelik”

Munger, favorilerinden biri olarak tekrar tekrar alıntı yapacağı bir kitap öneriyor: Jared Diamond'ın "Tüfek, Mikrop ve Çelik: İnsan Topluluklarının Yazgıları". Kitap, belirli toplumların diğerlerini coğrafi avantajlar nedeniyle fethedebildiği fikrini sunuyor. Buffett daha hafif bir okuma önerir. Munger, “Bu kitap, kendi türünde okuduklarımın en iyisi.” diyor.

3 9 1999: “Munger Kitap Kulübü” Önerileri

Charlie Munger, 1999 Berkshire yıllık toplantısında, Buffett hakkında bir kitap da dahil olmak üzere en sevdiği son kitaplarından birkaçını paylaşıyor. Munger, “Bu üç kitabı gönülden tavsiye ederim.” diyor. Bu kitaplar: Robert G. Hagstrom’dan Warren Buffet Tarzı, Ron Chernow’dan Titan: The Life of John D. Rockefeller ve John C. Bogle’dan Common Sense on Mutual Funds: New Imperatives for the Intelligent Investor.

4 9 2000: Buffett ve Onun Görüşlerini “En İyi Temsil Eden” Kitap

2000 hissedar toplantısında Buffett, yatırım felsefesiyle ilgili en sevdiği kitabın, Cunningham'ın Buffett'in hissedarlara yıllık mektuplarından tematik olarak seçkilerr düzenlediği Larry Cunningham'ın “Hayat Denen Kartopu: İş Dünyasına Mektuplar” olduğunu söylüyor. Buffett kitabı sevdiğini söylüyor çünkü “esas olarak sözlerimi alıp yeniden düzenledi”. Buffett, “Ne yapıyorsak onu söyledik.” diyor.

5 9 2004: Buffet ve Phil Fisher Kitapları

Benjamin Graham ile yatırımcı Phil Fisher'ın Buffett üzerinde büyük etkisi oldu. Buffett ve Munger, Fisher'ın felsefesini tartışıyor ve Buffett, Fisher'ın “Sıradan Hisseler Sıra Dışı Karlar” ve “Hisse Senetleriyle Zenginliğe Giden Yollar”ı tavsiye ediyor. Buffett, “Bu iki kitap gerçekten müthiş kitaplar.” diyor.

6 9 2005: Charlie Munger Bilgeliğinin Koleksiyonu

Buffett ve Munger, Peter Kaufman'ın Munger'ın konuşmalarından oluşan bir derlemesi olan "Zavallı Charlie'nin Almanağı"ını tartışıyor. “Bunu okuyan kişi her şeyi öğrenecek.” diyorlar.

7 9 2013: Graham ve Fisher’ın Buffett’ı Nasıl Etkilediğine Dair Dahası

Buffett, Graham ve Fisher'ın yazılarının, nasıl yatırıma yaklaşım biçiminin altında yattığını anlatıyor. “Akıllı Yatırımcı” hayatımı değiştirdi diyor.

8 9 2015: Adam Smith, Buffett ve Munger’ı Nasıl Etkiledi

Buffett ve Munger, Adam Smith'in 1776 tarihli ekonomi klasiği “Ulusların Zenginliği”nden aldıkları felsefi çerçeveyi tartışıyorlar. Munger: “Adam Smith gerçekten iyi kuşanmış.” diyor.

 

9 9 2017: Keynes ve Spekülasyon Tehlikeleri

Buffett, John Maynard Keynes'in "İstihdam, Faiz ve Paranın Genel Teorisi'nden yatırımcıların borsadaki "yaygın" spekülasyonlara karşı korunma ihtiyacı hakkında öğrendiklerini tartışıyor. “Piyasalar, kumarhane karakterine sahip.” diyorlar.

Yorumlar
Kalan Karakter 800