Başladığınız İşi Bitirmenin Yolları

Siz de “Bu pazartesi diyete kesin başlayacağım ve diyetimi bozmayacağım.” , “Boş zaman bulunca yaparım.” , “Ödev duruyor ya, kaçmıyor.” diyenlerden misiniz? İşte başladığınız bir işi ertelemeden bitirmenizin yolları...

Büyük bir istekle başladığınız işi bitirmekte zorlanıyor musunuz? Ertelemenin doğru bir kaçış olduğunu mu düşünüyorsunuz? Başladığınız işi bitirmenize yardımcı olacak birkaç tüyoyu sizinle paylaşmak istiyoruz. Gelin hep birlikte göz atalım.

Başlayacağınız işi seçin

Herkes her işi yapamaz. Öncelikle bunu belirtelim. Önünüze gelen her işi yapmaya kalkışmayın. Kişiliğinize ve yeteneklerinize uygun olan işi seçin. Sevdiğiniz işlerle meşgul olun. Unutmayın insan, mutlu olduğunda başarılı olur.

Plan yapın

Doğru bir planlama hem emekten hem de zamandan tasarruf yapmanızı sağlar. Plan dahilinde yapılan işlerde bir düzen vardır. Bu düzen verimliliği arttırır, unutmayı önler. Plan, stres düzeyinizi minimuma indirir ve başladığınız işi bitirmenizde kolaylık sağlar.

Ertelemekten vazgeçin

Geciktirmek, ertelemek, kaytarmak... Her ne kadar zararsız görünseler de işi bitirme yolunda büyük bir engelden. Erteledikçe yalnızca kendinizi kandırırsınız, iş büyüdükçe büyür gözünüzde. Bugünün işini yarına bırakmayın. Aklınıza geldiyse hemen yapın, harekete geçin.

Çevrenizden yardım alın

Yapılan birçok araştırma sonucunda kontrol edilme duygusu iş bilincini daha da arttırıyor. Birçok insan baskı altındayken yapabileceğinin en iyisini yapıyor. Bu yüzden bir yakınınıza sizi kontrol etmesini söyleyin. İşi bitirme süresi dahil olmak üzere her detayı anlatmayı unutmayın.

Mükemmeliyetçi olmayın

Çoğumuz mükemmel olduğumuzu düşünüyoruz ve işleri küçümsüyoruz. Küçümsenen işler “Nasılsa yaparım.” düşüncesiyle erteleniyor. Benzer bir şekilde işin mükemmel olduğuna inanılıyor ve üstesinden gelinemeyecekmiş gibi hissediliyor. Kişi kendini noksan görürse o işin bitmesi çok zor. Bu yüzden mükemmel kelimesinden uzak durmak fayda sağlayacaktır.

Bahane üretmekten sakının

İnsan istemediği her şeyin bahanesini, istediği her şeyin çaresini bulur. Gerekçe olarak sunduklarınız, işi bitirmesinize engel oluyorsa veya geciktiriyorsa artık o gerekçe değil bir bahanedir. Başarısızlıklarınızı unutun ve yapmak için bir adım atın. Gereksiz düşüncelerden kurtulmanız hedefe daha hızlı gitmenizi sağlayacaktır.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store