4 Adımda Zaaflarınıza Hoşça Kal Deyin!

Hepimizin zaafları var. Ve zaaflarımıza dur diyebilmek için yapmamız gereken şey onlarla yüzleşmek.

Hepimizin zaafları var. Ve zaaflarımıza dur diyebilmek için yapmamız gereken şey onlarla yüzleşmek. Sizin zaaflarınız neler? Elinize kağıt kalem alıp, yazmaya başlayın.

Listenizi çıkardıktan sonra zaaflarınızı yönetmek için plan yapın.

1. Alışkanlığınızı tanımlayın: Buna kısaca istediğiniz davranış da diyebiliriz. Rutininizi tanıyın. Neyi en çok yapıyorsunuz bunu bulun. 

2. Ödülleri deneyin: Alışkanlığınızı değiştirmek istiyorsanız, kendinize ödüller verin. Alışkanlığınızı tekrar etmediğinizi fark ettiğinizde kendinize güzel bir söz söyleyebilirsiniz. Ya da o gün keyif alabileceğiniz bir şey yaparak kendinizi ödüllendirebilirsiniz.

3. Bir işarete ihtiyacınız var: Alışkanlıklarınızı tetikleyen işaretleri takip edin. Alışkanlığınızı yapacak gibi olduğunuzda beyninize bir alarm gönderin. Bu sizin işaretiniz olsun.

4.Plan yapın: Bu son aşama! Artık alışkanlığınızın yerine yenisini koyabilirsiniz. Planınızı yapın, zorlanabilirsiniz ama plana uymaya çalışın.

Hadi biraz cesaret! Zaaflarınızın üstüne gidin. Zaaflarınıza söz geçirin ki cebiniz ferahlasın.

‘Başarı istediğini elde etmek, mutluluksa elde ettiğini sevmektir.’ Brown

Özlem Denizmen’in Kitapları Ne Anlatıyor?Para ve bütçe yönetimi konusunda her an başvurabileceğiniz Özlem Denizmen'in kitaplarını sizler için derledik.

 

Etiketler Zaaflar
Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store