Altını olanlar dikkat! Bakan müjdeyi açıkladı

Altında yeni dönem başlıyor...

Başbakan Yardımcısı Şimşek tarafından yapılan açıklamalara göre, yastık altında atıl bekleyen ve 2 bin 200 tonu bulduğu tahmin edilen altınların ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan altın tahvili ile altına dayalı kira sertifikasının ilk ihracı 2-6 Ekim'de yapılacak.


İhraçlar İstanbul'dan başlayarak, sırayla tüm iller de etap etap gerçekleştirilecek.


Altınını devlet güvencesi altında değerlendirmek isteyen yatırımcılar bir haftalık süre içinde evlerinde ya da kasalarında sakladıkları, Hazine tarafından açıklanacak Ziraat Bankası şubelerine teslim edecek, isteyen yatırımcılar verdikleri altın karşılığında altın tahvili alabilecek.


Faiz hassasiyeti olan kişiler ise altına dayalı kira sertifikasını seçebilecek.
Ek getiriler Ziraat Bankasında yatırımcılar adına açılacak hesaplara otomatik olarak aktarılacak.
Dileyen kişiler vade sonunu beklemeden, hesabındaki altın tahvilini veya altına dayalı kira sertifikasını istediği zaman Ziraat Bankasına geri satarak karşılığında parasını Türk Lirası olarak alabilecek. Yani evde saklanılan altınları ihtiyaç olduğunda satarak nakde çevirebildiğimiz gibi, altın tahvilini veya altına dayalı kira sertifikasını da istediğimiz zaman Ziraat Bankasına satarak parasını Türk lirası olarak alabileceğiz.

Satılan tarihe kadarki işlemiş altın getirisini de Türk lirası olarak alınabilecek. 


Vade sonunda hesapta bulunan altın tahvili veya kira sertifikası karşılığı altını, hiçbir ekstra maliyete katlanmaksızın, bir kilogramlık külçe altın ya da Darphane tarafından basılan çeyrek altın olarak alabilme hakkı olabileceğimiz açıklandı.
Tanıtım broşürleri, reklam ve tanıtım filminin de yakın zamanda devreye gireceği, Hazinenin internet sitesine konulacağı açıklandı.

Yorumlar
Kalan Karakter 800