Yatırım Yapmadan Önce Sorulması Gereken 4 Soru

Para kazandınız, tasarruf ettiniz, birikime ayırdınız... Çok güzel bir yolda başarı ile ilerliyorsunuz. Şimdi sıra geldi çalışarak emek vererek biriktirdiğiniz paranın da çalışmasına, yani yatırıma...

Yatırıma ne kadar erken başlarsak o kadar çok faydasını görürüz. Sonuçta, paramızın değer kazanmasını isteriz. Ama nasıl, nereden başlayacağız? Önce kendimize bazı sorular sormamızda fayda var.

Finansal Olarak Yatırıma Hazır Mıyım?

Yatırım yapmaya karar verdiğiniz an öncelikle finansal durumunuzu göz önünde tutmanız gerekiyor. Yatırım için birikimimden ne kadar para ayırabilirim? Aylık bütçemin ne kadarını yatırıma ayırabilirim?  Bu tip sorulara yanıt vermek sizin yatırıma finansal açıdan ne kadar hazır olduğunuzu belirleyecektir.

Yatırım Karakterim Ne?

Herkesin nasıl ki birbirinden farklı bir karakteri varsa, yatırım karakteri de öyle… Kendiniz için doğru yatırım araçlarını seçebilmek için öncelikle yatırım karakterinizi ve risk iştahınızı bilmelisiniz. Bunu da bankaların internet sitelerinden kolaylıkla yapabilirsiniz.

Neye Yatırım Yapacağım?

Finansal bütçenizi gözden geçirdiniz, yatırım karakterinizi ve risk iştahınızı da öğrendiniz… Şimdi sıra geldi neye yatırım yapacağınıza karar vermeye. İlk adım olarak yatırımınız uzun mu, yoksa kısa vadeli mi buna karar verin.

Uzun vadeli bir yatırım olarak örneğin bir ev almak istiyorsanız, bütçenizi buna göre düzenlemekle işe başlayabilirsiniz... Bütçenizden ev hedefiniz için birikim yapın, bunu risk iştahınıza uygun yatırım araçlarında değerlendirin. Peşinatınızı hazırladıktan sonra bunun için kredi çekebilirsiniz. Bunun için de iyi bir araştırma ve faiz ve masrafları karşılaştırmak şart. Bu çektiğiniz kredi amaçlı borç için olacaktır. (Amaçlı borç ve amaçsız borcun farkını şu yazımızda anlatmıştık.)

Kısa vadeli yatırım yapacaksanız yatırım araçlarını seçerken geri dönüş zamanlarını göz önüne almalısınız. 

Ne kadar risk alabileceğinizin cevabı neye yatırım yapacağınız konusunda aklınızın netleşmesini ve seçenekleri azaltmanızı sağlar.

Planım Var Mı?

Yatırımınızı iyice inceledikten sonra planlı ilerlemeniz gerekiyor. Özellikle uzun süreli yatırımlarda bir anda vazgeçmeniz sizi zor durumda bırakacak ve harcadığınız emeğe de yazık olacak. Bunun için yaptığınız plandan önemli bir değişiklik olmadıkça vazgeçmeyin ve değiştirmeniz gerekecekse de bir uzmandan destek alın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store