Paranızı Etkili Bir Şekilde Nasıl Yönetebilirsiniz?

Paranızın nasıl etkili bir şekilde yöneteceğinizi öğrenmek istiyorsanız, yola aşağıdaki maddeleri takip ederek başlayın.

Finansal hedeflerinizi bilin.

Para durumunuzu yönetmeye başlarken göz önünde bulundurmanız gereken ilk şey finansal hedeflerinizdir. Size isteyebileceğiniz tüm hızlı finansal ipuçlarını verebiliriz, ancak hedefleriniz açıkça tanımlanmadıysa bunun bir önemi yoktur. Çünkü hangi ipuçlarının sizin için geçerli olduğunu ve hangilerinin sizi yanlış yöne göndereceğini bilemezsiniz.

Erken emekli mi olmak istiyorsunuz? Ödenecek borçlarınız mı var? Çocuğunuzun üniversite parasınıı ödemeye çalışan bir ebeveyn misiniz? Tüm bu detaylar çok önemli.

20’li yaşlarda parayı nasıl yöneteceğinizin ayrıntıları, 60'lı yaşlarınızdan çok daha farklı.

Hem yoldaki eylem adımlarınız hem de belirli matematik sonuçlarınız, tam senaryonuza bağlı olarak değişecektir.

Uzun bir yol çizin.

Spesifik kişisel finans stratejiniz için sonraki eylem adımlarınızın ayrıntıları, bu makalenin ilerleyen bölümlerinde özetlenen adımların sonuçlarına bağlı olacak.

Genel olarak konuşursak, tüm bu adımlara ve nasıl ilerlemek istediğinizin büyük resmini bilerek herhangi bir hesaplamaya girmek isteyeceksiniz, bu da size hangi finansal planlama ipuçlarına ihtiyacınız olduğunu söyleyecek.

Motive kalın.

Çoğu insan gibi finansal yönetim stratejinizin büyük bir parçası olarak borçlarınızı ödemeniz gerekiyorsa, zor zamanlar için hazırlıklı olmalısınız.

Attığınız her adımın ve kontrol edebileceğiniz her kilometre taşının ilerleme olduğunu ve doğru yönde bir adım daha olduğunu hatırlamaya çalışın! İyi bir motivasyona sahip olmak, finansmanı etkin bir şekilde yönetmek için gerçekten gereken tek şey. 

Yardım veya tavsiye istemekten korkmayın.

Kimse iyi bir muhasebeci, finans uzmanı veya borsacı olmak için doğmadı. Ödemelerinizi halletmek veya emeklilik için birikim yapmak kadar önemli bir konu olduğunda hepimizin biraz yardıma ihtiyacı olacak. Hedefleriniz için gerçekten bir şeyler yapmakta zorlanıyorsanız, para durumunuzu yönetmenize yardımcı olacak bir araç bulun.

Doğru bir noktaya geldikten sonra, kişisel finansmanınızla tam olarak nerede durduğunuzu bilmelisiniz. Artık nerede olduğunuzu bildiğinize göre, nerede olmak istediğinizi planlamaya başlayabilirsiniz.

Para durumunuzu gerçekten organize etmek istiyorsanız, iyi bir bütçeye sahip olmanız gerekir.

Kulağa komik gelse de finansal yolculuğunuzdan geçerken arada bir durup derin bir nefes almak gerçekten önemli. Çünkü finansmanınızı yönetmek stresli olabilir!

Net bir plan yaparak ve her ay para durumumuzu gözden geçirerek geleceğinizi şekillendirin.

Para durumunuzu takip etmenin ve yönetmenin dijital bir yolunu arıyorsanız, Moneye’yi deneyin! Artık bilgi sahibi olduğunuza göre, harekete geçme zamanı! Kişisel para durumunuzu bugün organize edin!

Market Harcamalarınızı Nasıl Azaltabilirsiniz? Her ay düzenli olarak yaptığımız büyük giderlerimizden biri de market harcamalarımız. Size kontrolden çıkmış gibi görünse de bu harcamaları azaltmak, düşündüğünüzden daha kolay olabilir. Market harcamalarınızı nasıl azaltacağınızı öğrenmek istiyorsanız doğru yerdesiniz!

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store