ÖTV Matrahı Ne Demek Nasıl Hesaplanır?

ÖTV matrahında yapılan değişikliğin ardından piyasalarda hareketlilik yaşandı. Karar doğrultusunda araç fiyatları değişirken ÖTV matrahı ile ilgili detaylar merak konusu oldu. “ÖTV matrahı ne demek? ÖTV matrahı nasıl hesaplanır?” soruları aratılmaya başlandı.

ÖTV matrahında yapılan değişikliğin ardından piyasalarda hareketlilik yaşandı. Karar doğrultusunda araç fiyatları değişirken ÖTV matrahı ile ilgili detaylar merak konusu oldu. “ÖTV matrahı ne demek? ÖTV matrahı nasıl hesaplanır?” soruları aratılmaya başlandı.

Resmi Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı ile otomobiller için oranlara esas ÖTV matrahlarında değişikliğe gidildi. Bu doğrultuda bazı markalarda sıfır araç fiyatları da düştü. Sıfır otomobil satışında Özel Tüketim Vergisi bazı modellerde düşürüldü. Resmi Gazete'de yayımlanan yeni ÖTV kararı sonrası, yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 85 bin liradan 92 bin liraya, yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 130 bin liradan 150 bin liraya çıkarıldı. Ek olarak 1800 cc'yi geçmeyen hibrit motorlu araçlarda da yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği 85 bin liradan 114 bin liraya çıkarılırken, yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 135 bin liradan 170 bin liraya yükseltildi. 1800 cc'yi geçmeyen hibrit motorlu araçlarda da yüzde 45 ÖTV oranı için esas alınan ÖTV matrah eşiği 85 bin liradan 114 bin liraya çıkarılırken, yüzde 50 ÖTV oranı için esas alınan matrah eşiği 135 bin liradan 170 bin liraya yükseltildi. Bu gelişmeler doğrultusunda ÖTV matrahına dair tüm detaylar.

ÖTV NEDİR?

Özel Tüketim Vergisi (ÖTV), belirli mal veya ürünler üzerinden maktu veya oransal olarak alınan bir harcama vergisidir. İlk olarak Avrupa Birliği ile uyum çerçevesinde yapılan kanun değişiklikleriyle gündeme gelmiş ve yine aynı amaçla 2002 yılında 4760 sayılı kanun ile kabul edilmiştir. Avrupa Birliği'nde bu verginin uygulanmasındaki amaç, gelir elde etmekten ziyade sosyal fayda sağlamaktır. Bu nedende ÖTV, lüks (mücevher, kürk vb.), sağlığa zararlı (alkol, sigara vb.), çevreye zararlı (benzin vb.) mallara uygulanır.

MATRAH NE DEMEK?

Matrah, vergi borcunu hesaplamak için kullanılan, vergi yasalarına göre belirlenen vergiye tabi tutardır/değerdir.

Matrah, içerdiği değere göre ikiye ayrılır:

Advalorem matrah: Belirli bir rakamdır. (.....TL). Örneğin gelir vergisinde elde edilen gelirden indirilebilir giderler düşüldükten sonra kalan kısım matrahı oluşturur. Bu tutara "oran" uygulanması yoluyla da vergi borcu hesaplanır; bu işleme de verginin tarhı denilmektedir.

Spesifik matrah: Vergiye sebep olan şeyin cinsi, özelliğine göre belirlenen matrahtır (m2, kwat, motor gücü 1500 gibi). Örneğin MTV'de matrah hesaplanırken motorlu taşıtın motor gücü hesaba katılmaktadır.

Matrah Belirleme Usulleri:

Beyan Usulü: Vergi mükellefinin kendi matrahını beyan etmesidir.

Götürü Usul: Vergilendirmeye esas olacak değer veya miktarın tek tek belirlenmesi yerine aynı durumdaki tüm vergi mükellefleri için genel olarak belirlenmesidir.

İdarece Takdir Usulü: Matrahın belirlenmesi konusunda idarenin takdir hakkını kullanmasıdır.

Karine usulü: Vergi mükellefinin gelir veya servetinin ölçüsü olduğu kabul edilen çeşitli dış göstergelerden yararlanmak suretiyle vergi matrahının hesaplanmasıdır.

 

3600 Ek Gösterge Nedir, Kimlere Verilecek?Son günlerde 4 milyon memur ve 2 milyondan fazla memur emeklisini yakından ilgilendiren gelişmeler oluyor. Önce 2022 yılının zam oranının belirlenmesinin ardından gözler 3600 ek göstergeye çevrildi.

 

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store