Borçlarınızı azaltacak 5 önemli adım

İster ihtiyaç kredisinden, ister kontrolsüz alışverişten kaynaklı bir borç, isterse de başka bir borç olsun... Borcun türü ne olursa olsun, önceliğiniz borç yükünden kurtulmak, borcu azaltmak olmalı. Peki borcu azaltmak için ne yapmak, neleri değiştirmek gerekir?

 ‘Aynı şeyleri yaparak farklı sonuçlar alamazsın’ demişler. Eğer borçlarınızı azaltmak ve yeni borçlar eklemek istemiyorsanız, bazı davranışlarınızı değiştirmeniz gerekiyor:

1 - Borçları Takip Altına Almaya Başlayın

Öncelikle borçlarınızın bir listesini yapın. Nereye ne kadar borcunuz var, toplam borcunuz ne kadar ve öncelikli olarak hangisini ödemelisiniz bunları belirleyin. Diyelim kredi kartı borcunuz var; ekstrelerinizi mutlaka inceleyin. Nereye, ne harcamışsınız, borç neden olmuş gibi sorular borcu eritmenize yardımcı olacaktır.

2 - Harcama Alışkanlıklarınızı Değiştirin

 İsteklerin sonu yok ama borçla yaşamaktansa, isteklere bir süre ara vererek ya da sınırlayarak, temel ihtiyaçlarınıza odaklanarak harcama yapın.

3 - Gelirinizi Artırmanın Yolları Arayın

Birçok kişi, özellikle bir yerde çalışırken, farklı yollardan da para kazanmayı düşünmez.  Oysa, “nasıl daha fazla gelir elde edebilirim” düşüncesini benimsemeliyiz. Eğer çalıştığınız yer sizin ek iş yapmanıza ya da mesai saatleri dışında çeşitli hobilerden para kazanmanıza izin veriyorsa bunu değerlendirin. Bunun için bilgi ve becerileriniz çerçevesinde ek gelir yöntemlerini araştırın. Ne kadar zaman ayırabilirsiniz, neler yapabilirsiniz, planlayın. 

4- Hedef Belirlemeyi Alışkanlık Edinin

Borçlarınızı öderken hedefler belirleyin. Örneğin “bu ay borcumun şu kadarını ödeyeceğim” diye bir plan yapın. Yaptığınız plana sadık kalmaya çalışın. Listeye bakarak ilerleyin ve düzenli şekilde borçlarınızı ödemeye çalışın.

5- Utanmak, Kaçmak Yerine Konuşun

Borçlarınızı ödemek konusunda sıkıntı yaşıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bankanızı arayın, müşteri temsilcinize durumunuzu samimiyetle anlatıp, ödemeler konusunda yardıma ihtiyacınız olduğunu söyleyin. Birlikte bir yol haritası çizin. 

Unutmayın ki bunda utanacak, sıkılacak bir durum yok…

Borç tuzağına düşüren 5'liye dikkat!Borç tuzağına düşüren 5'liye dikkat!Davranışlarımızda yapacağımız ufak değişikliklerle gereksiz borç tuzağından uzak durabiliriz.

 

Yorumlar
Kalan Karakter 800
Tarik Bekiroglu
Adınızı "borç bitirici " olarak değiştirin gerisi gelir