Yatırım Yapmaya Başlayacaklara Öneriler

Yatırım kararı mı aldınız? Nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz? Peki nereden başlayacağınızı biliyor musunuz?

Başarılı yatırım, bir seferlik bir olay değil, bir yolculuktur ve kendinizi uzun bir yolculuğa çıkmış gibi hazırlamanız gerekir. Hedefinizi tanımlayarak başlayın, ardından yatırım yolculuğunuzu buna göre planlayın. Yatırım yapmaya mümkün olduğunca erken yaşta başlayın ve sabırlı olun.

Kimse sizin risk karakterinizi sizden daha iyi bilemez. Bilgi, kişilik ve kaynak seviyeniz seçtiğiniz yolu belirler. Yatırım yaparken eş dost tavsiyesiyle değil, bu işin uzmanı bankacınıza danışarak ilerleyin. Tüm yumurtalarınızı tek sepete koymayın. Başka bir deyişle, çeşitlendirin. Başarılı yatırımcıların çoğu düşük riskli çeşitlendirilmiş portföylerle başlar ve zamanla öğrenirler. Yatırımcılar zamanla daha fazla bilgi edindikçe, portföylerinde daha aktif bir duruş sergilemeye başlarlar.

Başarılı bir yatırımcı olmayı öğrenmek genellikle uzun bir serüven olmakla birlikte zaman zaman piyasa hatalar yapmanıza sebep olabilir. Ancak hatalarınızdan ders çıkarın ve öğrenmeye devam edin. 

Yatırımlarınızı hangi fiyattan alacağınızı ya da satacağınızı ve hangi durumlarda satacağınızı önceden belirleyin. Ve tabii sabırlı olun.

Uzun vadeli yatırım araçlarınızı anlık yükselişlerden etkilenerek değiştirmeyin. Bilmediğiniz yatırım araçlarına yükselişte diye ya da öneri üzerine yatırım yapmayın. Araştırmadan, okunmadan almayın.

Yorumlar
Kalan Karakter 800

Moneye 7/24 Her An Seninle!

Yaptığın harcama istek miydi yoksa ihtiyaç mıydı? Peki kendine koyduğun “ev” ya da “araba” hedefinde yolun neresindesin? Bu ay ne kadar para harcadın? Sor, Moneye sana söylesin.

Google Play App Store